Usměvavého afrického studenta medicíny Numiru Cassa Thombe alias Mirečka z české komedie Dušana Kleina Jak básníci přicházejí o iluze zajisté netřeba představovat. Stal se stejně jako Štěpán, Kendy nebo Vendulka výraznou postavou této filmové série. Co dnes rodák z Konga dělá, se můžete podívat v našem článku.

Joseph Dielle je českému divákovi známý pouze jako Mireček z komedií Jak básníci přicházejí o iluze (1984) a Jak básníkům chutná život (1987). V Praze v 80. letech studoval FAMU a poté, co studia úspěšně ukončil, vrátil se do rodného Konga. Nějakou dobu byl v politice.

Mám vám všem vyřídit pozdravy od bývalého studenta FAMU Josepha Dielle, u nás známějšího jako Numira Cassa Tomba, čili Mireček! Tak tu ho máte.

Posted by Michal Varga on Thursday, December 14, 2017

Poté se přestěhoval do Pointe-Noire, kde řídil televizní stanici (DVS plus, něco jako tuzemské největší komerční televize) a vydělával slušné peníze i na naše poměry. Televize však kvůli režimu nakonec byla nucena ukončit svou činnost. S manželkou Josefinou má několik dětí a vnoučat.

Česky dnes již neumí ani slovo, v Čechách byl naposledy během natáčení básníků v roce 1987 a od té doby češtinu nepoužíval. Doma mu ještě zbylo několik fotografií z dob natáčení a dokonce vlastní koženou tašku, kterou si přivezl z natáčení básníků. Během občanské války byl jeho dům vyrabován a bohužel přišel o většinu svých suvenýrů z natáčení. Dnes vede skromný život důchodce.

Joseph Dielle (Mireček) s manželkou a českým velvyslancem, Pavlem Mikešem – prohlíží si brašnu, kterou používal ve slavném filmu Jak básníci přicházejí o iluze.

Posted by Embassy of the Czech Republic in Nigeria on Tuesday, March 28, 2017

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

Jiří Kučera
ZAKLADATEL & ŠÉFREDAKTOR