Velmi oblíbený český filmový a divadelní herec Jan Libíček získával kvůli své dobrácké a baculaté tváři obsazení do komických rolí, které mu opravdu seděly a v některých přímo exceloval. Jedno natáčení české filmové klasiky se mu však stalo osudným a film již nedokončil. Dokonce byl nahrazen jiným hercem. 

Jan Libíček († 42 let)

Jan Libíček zemřel mladý, ale i přesto je jeho filmografie obsáhlá, a to velmi oblíbenými českými filmy. Získával spíše vedlejší role, ve kterých ale vynikal a diváci si jej oblíbili. Jeho nejvýznamnější rolí je v komedii Světáci (1969) fasádník Petrtýl. Režisér Václav Vorlíček si Libíčka oblíbil a rád jej obsazoval do svých filmů (Dívka na koštěti, Tři oříšky pro Popelku, „Pane, vy jste vdova!“, Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách).

Jan Libíček by koncem září oslavil osmaosmdesáté narozeniny. Nedožil se ale ani svých třiačtyřicátých, kvůli nečekané smrti během natáčení filmu Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách (1975).

Setkání herců přelom 60. a 70. let. FOTO: Profimedia

Zemřel 24. května 1974. První komplikace nastaly při filmování scény s Vladimírem Menšíkem, který si zahrál vodníka Karla. Z ničeho nic se mu velmi přitížilo a zkolaboval. Štáb mu ihned začal poskytovat první pomoc, na chvíli se herec ještě probral. Naložili jej do sanity ale do nemocnice již nedorazil. Zemřel při převozu. Postava vodníka Aloise byla tedy jeho poslední, ale vidět jej v této roli bohužel nemůžeme. Nahradil ho Zdeněk Řehoř a všechny scény se musely přetáčet.

J. Libíček v roce 1964 v divadelní hře „Ubu Roi“. FOTO: Profimedia
-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz