Parta hic je komedie z roku 1976, ve které lékařka zkoumá vliv pití mléka na prevenci silikózy. Ale přemluvit partu horníků, aby pili veřejně mléko, se zdá nadlidský výkon. V hlavních rolích se objevili přední českoslovenští herci jako například Vladimír Menšík, Josef Kemr, Jan Skopeček, Josef Dvořák, Petr Nárožný a spousta dalších. Film se natáčel dlouhé 3 roky a s natáčením je spojeno i několik zajímavostí a chyb, o kterých možná nevíte. Které to jsou, se dočtete v našem článku. Komedii můžete vidět v neděli 16. května ve 14:45 na Primě. 

Herecké obsazení mělo být jiné. Ve filmu měl původně hrát Jiří Hrzán. Ten si ale předtím zlomil klíční kost a tak místo něj získal roli Ivan Vyskočil. Závodní lékařku měla hrát Iva Janžurová, ta však roli odmítla. Poté chtěl režisér Hynek Bočan obsadit Jaroslavu Obermaierovou, ale Regina Rázlová si tehdy jako dcera předsedy vlády mohla vybrat roli sama.

Parta hic
Parta hic, FOTO: Distribuce FTV Prima

Hynek Bočan film točit nejdříve vůbec nechtěl, ale pohrozili mu dalším zákazem natáčení a vzhledem k předchozímu pětiletému se tomu chtěl vyvarovat. Podmínkou ale bylo, že si některé herce vybere sám a film doplní o komediální části.

V jednom rozhovoru Josef Dvořák vzpomínal, že ve scéně, kdy nahá parta horníků jde do sprch, bylo na place jen mužské osazenstvo štábu. Ale parta pak zmizí ve sprchách a tam když odrhnuli závěs, sedělo ženské osazenstvo.

Doprovod lékaře potřeboval během natáčení opakovaně Vladimír Menšík. Doktor s ním pokaždé musel sfárat, protože v prašném prostředí dostával astmatické záchvaty. Také jej musel do dolu vozit důlní vozík, protože kvůli astmatu by to sám nezvládl.

Mezi natáčecí lokace patřila Ostrava, horská obec Trojanovice a podzemní scény se filmovaly v dole Schoeller v Libušíně, který byl v roce 2010 odstraněn. Podniková chata z filmu je hotel Banka v Trojanovicích. Natáčelo se i v Kladně (Dům kultury na náměstí Sítná) a na Barrandovských terasách v Praze.

Hercům bylo v jedné chvíli opravdu úzko, protože je během natáčení zavalilo uhlí až po pás a mysleli si, že je s nimi konec.

A kterých chyb si ve filmu můžete všimnout? Například když chlapi hrají kuželky, vidíme během scény osvětlené dráhy. O chvíli později jsou ale neosvětlené. Jako další si všimněte, že ve 2 minutách a 30 vteřinách se na hlavním nádraží nad Mirkem (Ladislav Trojan) a paní výpravčí objevuje kousek mikrofonu. Tentýž herec když stojí na konci filmu u vlaku, tak se krátce podívá na klíče zapadnuté v kanálu a když opět zvedne hlavu, vlak tam není. A jako poslední, když stojí doktorka Váňová na stanici a říká, že její vlak přijede kolem 9:30, tak si při jeho příjezdu můžete všimnout, že hodiny na stanici ukazují 14:30.

Josef Dvořák a Regina Rázlová
Josef Dvořák a Regina Rázlová, FOTO: Distribuce FTV Prima
-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

REDAKTORKA & SOCIAL MEDIA