Kanadsko-americký filmový a televizní herec Brendan Fraser patřil před dvaceti lety k nejvyhledávanějším a nejpohlednějším mužům Hollywoodu. V roce 1998 jej časopis People dokonce zařadil mezi 50 nejkrásnějších lidí světa. Jeho komediálně-akční role ve třech filmech s mumií z něj udělaly žhavý artikl. Jeho kariéra šla ale po roce 2010 z kopce a dnes z ní zbyl jen prach.

Brendan James Fraser se narodil 3. prosince 1968 v Indianapolis. Jeho matka byla Kanaďanka francouzského původu a otec pracoval jako úředník kanadské vlády pro cestovní ruch. Fraser má irský, skotský, německý, český a francouzsko-kanadský původ a jako malý se s rodiči často stěhoval.

Spolu se svými bratry Kevinem, Seanem a Reganem vyrůstal mimo jiné v Detroitu, Ottawě, Michiganu, Švýcarsku, Nizozemsku, Římě, Texasu, Hollywoodu a Los Angeles. Po zhlédnutí představení na West Endu v Londýně se začal zajímat o divadlo a následně na Cornish College of the Arts v Seattlu vystudoval herectví. Několik let poté účinkoval v divadlech.

Před kamerou debutoval v komediálním melodramatu Souboj (1991). Poté si zahrál postavu pračlověka Linka v komediální fantasy California Man (1992). Ve sportovním dramatu Školní pouta (1992) hrál jednoho ze studentů elitní školy a jeho partnery na obrazovce byli například Matt Damon, Ben Affleck či Chris O’Donnell.

Výrazněji na sebe poprvé upozornil ve filmu Král džungle (1997), kde si zahrál tarzanovského mladíka George, který se po dvaceti letech, kdy byl vychováván gorilím samcem uprostřed africké džungle, sblíží s cestovatelkou. Mezinárodní slávu získal jako dobrodruh Rick O’Connell v trilogii Mumie (1999), Mumie se vrací (2001) a Mumie: Hrob Dračího císaře (2008).

27. září 1998 se oženil s Afton Smith, s kterou má tři syny – Griffina Arthura (2002), Holdena Fletchera (2004) a Lelanda (2006). V roce 2008 se však manželé rozvedli a Fraser musel platit astronomické alimenty. V roce 2013 Fraser podal u soudu návrh na snížení výživného na děti a tvrdil, že není schopen splnit roční povinnost 900 000 dolarů. Bývalá manželka Frasera obvinila ze skrývání finančních příjmů a soud se táhnul několik měsíců. Fraser začal mít zdravotní problémy a podstoupil několik operací. Začal také silně nabývat na váze, což jeho zdravotnímu stavu rozhodně neprospívalo.

Od roku 2010 byla jeho kariéra poznamenaná osobními a zdravotními problémy a bral všechny role, které mu přišly pod ruku. Objevil se postupně v nepříliš úspěšných filmech Chlupatá odplata (2010), Útěk z planety Země (2013), Vlasatý génius (2013) či Dej mi domov (2013). Poté si dal od filmu na několik let pauzu a začal se věnovat televizní tvorbě. Diváci jej mohli vidět v seriálech Hrdinové od Alama, Aféra, Trust, Kondor či Doom Patrol.

Letos se po dlouhé době objeví opět ve filmu, zahraje si v romantické sci-fi Behind the Curtain of Night a také v thrilleru No Sudden Move. Nedávno byl také oznámen do hlavní role dramatu The Whale. Celý svět s napětím očekává, zda se dvaapadesátiletému bývalému miláčku Hollywoodu podaří znovu nastartovat svou kariéru.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

Jiří Kučera
ZAKLADATEL & ŠÉFREDAKTOR