Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii

Australský herec, komik a televizní moderátor Paul Hogan, který právě slaví dvaaosmdesáté narozeniny, se do paměti diváků zapsal jako svérázný dobrodruh Michael „Krokodýl“ Dundee. Jeho životní role mu v roce 1986 přinesla ocenění Golden Globe za nejlepšího herce, jeho následná herecká kariéra však kvůli jeho životnímu přesvědčení moc dobře nedopadla.

Paul Hogan se narodil 8. října 1939 v Lightning Ridge v Austrálii, vyrůstal na předměstí Sydney v Granville, kde navštěvoval i střední školu, kterou však nedokončil. Velmi brzy nastoupil do práce, živil se jako montážní dělník během stavby Harbour Bridge v Sydney. Počátkem 70. let se z recese přihlásil do talentové soutěže jako tančící vrhač nožů. Svým vtipem zaujal diváky i producenty, soutěž vyhrál a o dva roky později dostal vlastní televizní show, kterou uváděl mezi roky 1973 a 1984.

Jeho průlomová a nakonec i životní role přišla až v roce 1986, kdy mu bylo již 47 let. V dobrodružné komedii Krokodýl Dundee si zahrál hlavní roli a k filmu napsal také scénář. Inspiroval se skutečným lovcem krokodýlů Arvidsem Blumenfeldsem, jemuž přezdívali Dundee. Bláznivá komedie o americké novinářce, která se vydá do australské buše pro interview s místní „legendou“ Mikem Dundeem, sklidila v 80. letech celosvětově obrovský úspěch.

V té době byly v módě akční filmy se Stallonem, Schwarzeneggerem nebo Norrisem a Paul Hogan se svým australským akčním hrdinou přinesl na plátna kin čerstvý vítr. Herce však to, jak postavu Michaela Dundeeho vnímali diváci, velmi trápilo. Vadilo mu, že v něm vidí dalšího Johna Ramba, neohroženého akčního hrdinu. Hogan byl vždy proti násilí a po Krokodýlu Dundeem odmítl několik nabídek na hlavní roli v amerických akčních filmech, kde by jeho postava musela zabíjet. To se nakonec ukázalo jako konec jeho hvězdné filmové kariéry.

V roce 1988 natočil Hogan pokračování s názvem Krokodýl Dundee 2 a v roce 2001 zakončil sérii filmem Krokodýl Dundee v Los Angeles. Ani jeden snímek již však nezískal takovou popularitu, jako původní film z roku 1986.

Embed from Getty Images

Během natáčení se Hogan zamiloval do své herecké kolegyně Lindy Kozlowski (na fotce výše z roku 2001), kterou si v roce 1990 vzal. Dokonce se kvůli ní rozvedl se svou první ženou Noelene Edwards, se kterou byl více než třicet let a měl s ní pět dětí. Manželství s Lindou vydrželo až do roku 2013, kdy herečka podala žádost o rozvod.

Embed from Getty Images

Mimo Krokodýla Dundeeho si zahrál v šesti filmech, vždy se však jednalo o diváky neúspěšné snímky. V roce 2018 se Hogan v roli Dundeeho mihl ve virální reklamě australské vládní agentury Tourism Australia, kterou diváci tehdy považovali za trailer k novému pokračování Krokodýla Dundeeho. Tvůrci se nakonec materiály přeci jen rozhodli použít a loni v červenci vyšel film The Very Excellent Mr. Dundee, který však propadl u kritiků i diváků.

Slibně nastartovaná filmová kariéra tedy skončila tak rychle, jak v roce 1986 začala. S největší pravděpodobností za to mohl hercův odpor k násilným akčním filmům. Každopádně je škoda, že divákům nepředvedl na plátně více svého humoru.

Zdroje informací: imdb.com, csfd.cz

-reklama-

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

ZAKLADATEL & ŠÉFREDAKTOR