Australský herec, komik a televizní moderátor Paul Hogan, který se nejvíce zapsal do paměti diváků jako svérázný australský dobrodruh Michael „Krokodýl“ Dundee, slaví 80. narozeniny. Jeho životní role mu v roce 1986 přinesla ocenění Golden Globe za nejlepšího herce, velká filmová kariéra se však nekonala.

Paul Hogan se narodil 8. října 1939 v Lightning Ridge v Austrálii, vyrůstal na předměstí Sydney v Granville, kde navštěvoval i střední školu, kterou nedokončil. Velmi brzy nastoupil do práce, živil se jako montážní dělník při stavbě Harbour Bridge v Sydney. Počátkem 70. let se z recese přihlásil do talentové soutěže jako tančící vrhač nožů. Svým vtipem zaujal diváky i producenty, soutěž vyhrál a o dva roky později dostal vlastní televizní show, kterou uváděl mezi roky 1973 a 1984.

Jeho životní role přišla až v roce 1986, kdy mu bylo již 47 let. V dobrodružné komedii Krokodýl Dundee si zahrál hlavní roli, k filmu ale také napsal scénář. Inspiroval se skutečným lovcem krokodýlů Arvidsem Blumenfeldsem, jemuž přezdívali Dundee. Bláznivá komedie o americké novinářce, která se vydá do australské buše kvůli interview s místní „legendou“ Mikem Dundeem, sklidila v 80. letech obrovský úspěch. Hogan byl však odjakživa proti násilí a po Krokodýlu Dundeem odmítl několik nabídek na hlavní roli v amerických akčních filmech. To by sice akcelerovalo jeho hereckou kariéru, ale bylo to proti jeho přesvědčení.

„To není nůž…tohle je nůž!“, aneb nezapomenutelná scéna z Krokodýla Dundeeho (1986), FOTO: reprofoto YouTube

V roce 1988 natočil Hogan pokračování s názvem Krokodýl Dundee 2 a v roce 2001 zakončil komediální sérii filmem Krokodýl Dundee v Los Angeles. Ani jeden snímek již však nezískal takovou popularitu, jako původní film z roku 1986.

Během natáčení se Hogan zamiloval do své herecké kolegyně Lindy Kozlowski, s kterou se v roce 1990 oženil. Dokonce se kvůli ní rozvedl se svou první ženou Noelene Edwards, s kterou byl ženatý více než třicet let a měl s ní pět dětí. Manželství s Lindou vydrželo až do roku 2013, kdy herečka podala žádost o rozvod.

Paul Hogan v reklamě z roku 2018, FOTO: reprofoto YouTube

Mimo Krokodýla Dundeeho si herec zahrál v šesti filmech, vždy se však jednalo o neúspěšné „béčkové“ snímky. V roce 2018 se Hogan opět objevil v roli Dundeeho ve virální reklamě, kterou diváci mylně považovali za trailer k novému pokračování Krokodýla Dundeeho.

Paul Hogan (uprostřed) v roce 2019 spolu s Liamem a Lukem Hemsworthovými, FOTO: Profimedia, Shutterstock Editorial

Slibně nastartovaná filmová kariéra tedy po roce 1986 nepokračovala. Dnes si herec užívá života, i přes svůj pokročilý věk je stále veřejně aktivní. Přejeme pevné zdraví.

-reklama-