Nejúspěšnější sága o známém kouzelníkovi, Harrym Potterovi, je bezpochyby velký fenomén. Je to má nejoblíbenější knižní série, která se mi úzce spojuje s dětstvím. Nedávno dokonce oslavila knižní sága na Slovensku 20. výročí prvního vydání knihy. V tomto článku se s Vámi chci podělit o zajímavosti, které jste možná o sérii Harry Potter netušili. 

Embed from Getty Images

Knižní série byla přeložena z britské angličtiny do americké, aby se v Americe líp prodávala.

Mistr hororu, Stephen King, se o postavě fanoušky asi nejvíc nenáviděné profesorky Umbridgeové vyjádřil, že je podle něj „největším záporákem, jaký se objevil od dob Hannibala Lectera.“ J. K. Rowling je podle něj skvělá spisovatelka.

Největším snem Ruperta Grinta, který ve filmu ztvárnil rudovlasého Rona Weasleho, bylo stát se zmrzlinářem. Proto si za honorář, který získal za účinkovaní v prvním filmu, koupil zmrzlinářský vůz.

Jason Isaacs, který ztvárnil ve filmu Luciuse Malfoye, byl přichycen při pokusu o krádež filmové hůlky.

Předtím, než Alfonso Cuarón režíroval třetí díl, dal hlavní trojici za úkol napsat autobiografickou esej o jejich postavách z pohledu první osoby. Rupert Grint svou nenapsal a řekl: „Ron by to neudělal.“ Reakce režiséra byla: „Fajn, rozumíš své postavě.“

Embed from Getty Images

Daniel Radcliffe se po dokončení filmové série zotavoval z problémů s alkoholem, kterému začal holdovat během natáčení posledních epizod.

Během let 2000 – 2009 byla knižní série o nejznámějším čaroději nejzakázanější knihou vůbec.

Ook, sova, která ztvárnila Harryho sovu Hedvigu, byla vůbec prvním představitelem hereckého obsazení prvního dílu Kámen mudrců.

Když se Daniel Radcliffe dozvěděl, že dostal roli Harryho Pottera, byl akorát ve vaně. Na oslavu mu rodiče dovolili zůstat vzhůru ještě půl hodiny po večerce, během které se díval na seriál Fawlty Towers.

Stephen Spielberg chtěl vytvořit animovaného Harryho Pottera. Kdyby se Stephenovi Spielbergovi povedlo dohodnout se se společností Warner Bros. na animovaném filmu, hlas by Harrymu propůjčil Haley Joel Osment (Šestý smysl).

Embed from Getty Images

Mozkomoři byly inspirovaní záchvaty klinické deprese, kterými trpěla autorka knižní předlohy J. K. Rowling.

Herečka Maggie Smith (profesorka McGonagallová) v několika posledních filmech bojovala se zákeřnou rakovinou.

Při natáčení páté části, Fénixův řád, Helena Bonham Carter (Bellatrix Lestrange), nešťastnou náhodou praskla ušní bubínek Mathewovi Levisovi (Nevill Longbotom), když mu nechtěně během natáčení strčila hůlku do ucha.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz