Pokud máte rádi filmy s psychologicky prokreslenými postavami, které sužuje nějaká psychická porucha tvořící zajímavý rámec příběhu, v tomto článku vám přinášíme několik tipů na právě takové snímky, které rozhodně stojí za zhlédnutí!

Pianistka (2001)

Hrdinkou tohoto nevšedního filmu je Erika Kohut, která, jak již název napovídá, je pianistka, ale nejen to. Tato na první pohled kultivovaná učitelka klavíru je totiž v soukromí perverzní masochistka a voyeurka a současně i křehká dcera pedantské matky, se kterou Erika nemá vůbec lehké pořízení. A co se stane, když se Erika sblíží s jedním ze svých klavírních studentů? Tento psychologicky prokreslený snímek nastavuje zrcadlo pochroumané psychice ženy, která se se svými komplexy vyrovnává vskutku svébytnou cestou.

Otcové a dcery (2015)

V úvodu tohoto snímku sledujeme změny ve vztahu otce a dcery po autonehodě, kterou zaviní právě tento otec a zabije při ní dceři maminku. V důsledku své posttraumatické poruchy z nehody se otec dostává do léčebného ústavu a dívku dostává dočasně na starost rodina tety. Ne zrovna chutné plody těchto traumatických okolností však dívka sklízí v dospělosti, kdy jí ovlivní i její náhled na vztahy. V tomto snímku se blýsknul i Russel Crowe, Amanda Seyfried a Aaron Paul.

O těle a duši (2017)

Toto maďarské romantické drama vyobrazuje vskutku zvláštní pár – finančního ředitele jatek, který trpí ochrnutím jedné ruky, a kontrolorku kvality masa v těchto jatkách, která má až chorobný strach z jakéhokoliv lidského doteku. Náhodou zjišťují, že se jim v noci zdává o tom samém a že předtím, než se setkali osobně, se uviděli ve snu, kde se vtělují do postav statného jelena a křehké laně. Tento citlivý romantický film sleduje příběh dvou jinak hendikepovaných lidí a jejich postupného hledání cesty k sobě. A můžete ho zhlédnout i na Netflixu.

Oddělen (2011)

V tomto psychologickém dramatu sledujeme suplujícího učitele Henryho (Adrien Brody), který se dostává do pozice, kdy musí ukočírovat problematický třídní kolektiv. Henryho ale sužují deprese a nikdy nikde nezůstává moc dlouho, protože se chce vyhnout vytvoření jakýchkoliv mezilidských vztahů. Kontakt s těžce zvladatelnou třídou pro něj ale bude mít transformativní charakter.

Musíme si promluvit o Kevinovi (2011)

Kevin byl vždycky tak trochu zvláštní dítě, ale poté, co na střední škole vystřílí část školy, už o jeho problematické psychice nemá nikdo pochyby. Cestu k němu si musí hledat jeho obětavá matka Eva, jejíž vztah k synovi je tuze ambivalentní a pohybuje se jak v poli bezpodmínečné lásky, tak i bezbřehé nenávisti. A je to ona, kdo je terčem lynčování za synův prohřešek.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

Tery Jobová
Někdy ke mně filmy promlouvají, někdy promlouvám já o nich.