Češi mají rádi pohádky a o Vánocích toto tvrzení platí dvojnásob. Pár dní před Štědrým dnem dokončujeme poslední nákupy dárků, ochutnáváme cukroví, pořizujeme stromečky a oprašujeme vánoční výzdoby. Jakmile si rozbalíme dárky, vrhneme se k televizím a budeme si vychutnávat oblíbené české i zahraniční pohádky. Jaké jsou ty nejlepší, případně nejoblíbenější, na které se český divák těší?

Anděl Páně

Nejmladší pohádka z našeho výběru, v níž exceluje Ivan Trojan spolu s Jiřím Dvořákem a která si prakticky okamžitě vybojovala své místo v hlavních vysílacích časech.

Snímek se odehrává v předvánoční čas na Nebesích. Ano, čtete dobře, skutečně se přesuneme do Ráje, kde sledujeme nešikovného Petronela, jež dostane na starost přijímání zemřelých duší z očistce. Jenže oblíbený popleta rozhněvá samotného Boha a společně s čertem Uriášem jsou posláni na Zemi, kde mají čtyřiadvacet hodin na to, aby alespoň jednoho hříšníka napravili a udělali z něj lepšího člověka.

Film obsahuje spoustu křesťanských vtipů, nicméně neveze se na vlně laciné až urážlivé trapnosti. Režisér Strach dokázal dokonale vyvážit dobrodružný příběh spolu s komickými situacemi, takže se divák od začátku do konce baví, čemuž přidává k dobru vánoční atmosféra středověkého hrádku. Rovněž si nejde nezamilovat dvojici ústředních postav, kterým doslova vdechli život vynikající herecké výkony hlavních protagonistů. Anděl Páně se zaslouženě vyhřívá na výsluní oblíbenosti. Jedná se totiž o chytrou, hravou zábavu, určenou pozorným divákům, které baví hledat dvojsmyslné narážky na základní kameny křesťanské víry.

Film Anděl Páně mohou diváci sledovat 23.12.2020 ve 20:10 na ČT1.

Anděl Páně, FOTO: Česká televize

Pyšná princezna

Téměř sedmdesát let stará černobílá zpěvná pohádka o nafoukané princezně a králi Miroslavovi dnes patří mezi klasiky tuzemské kinematografie. I když za roky značně zestárla, stále má divákům co nabídnout, a proto by neměla v našem výběru chybět.

Princezna Krasomila ohrnuje nos nad potencionálním nápadníkem králem Miroslavem ze sousední země. Aby nabubřelé dívce udělil lekci, přestrojí se za zahradníka a vydává se dívce naproti. Vypěstuje pro ni zpívající květinu, která však vydrží pouze tehdy, když se princezna zbaví své nezdravé pýchy. Nakonec se do něj zamiluje, společně prchnou a poznávají život obyčejných lidí. Princezna si uvědomí, jak nesprávně se chovala, načež dojde k odhalení zahradníkovy pravé identity.

Pohádku natočil v roce 1952 Bořivoj Zeman a hlavní role si střihli Vladimír Ráž (později známý jako hlas Old Shatterhanda) spolu s Alenou Vránovou. Film rovněž obsahuje několik zlidovělých hlášek, které neodmyslitelně patří k životům českých diváků.

Film Pyšná princezna mohou diváci sledovat 23.12.2020 ve 20:15 na Primě.

Pyšná princezna, FOTO: distr. FTV Prima

Tři oříšky pro Popelku

Romantická pohádka, balancující na samé hraně žánru, by se dala chápat rovněž jako proklamace toho, že i nechtění a odstrkovaní mají ve světě své místo a mohou dosáhnout velkého úspěchu.

Popelka nemá snadný život. Macecha ji trápí hloupými úkoly a neustále zdůrazňuje její neschopnost a neužitečnost. Jejími nejbližšími přáteli jsou zářivě bílý kůň Jurášek a kočí Vladimír Menšík. V převleku se seznamuje s rebelujícím princem, který spíše než na ženění myslí na lov. Tomu pochopitelně učaruje, takže ji nemůže vyhnat z hlavy. A když se z obyčejných oříšků, které kočímu cvrnkly do nosu, vyklubou nádherné šaty, Popelka se může vydat v přestrojení na ples, kde se tucty sličných dam snaží ucházet o princovu přízeň.

Půvabná Libuše Šafránková, zasněžená krajina i účast zahraničních herců dělají z této pohádky prvotřídní divácký zážitek, od kterého neodtrhnete oči. Slabá místa by člověk stěží pohledal, protože všechno dohromady perfektně sedí. Snímek režiséra Václava Vorlíčka se rovněž může opřít o podmanivou, nezapomenutelnou hudbu. Toto komplexní filmové dílo si žádný český divák nenechá na Vánoce ujít.

Film Tři oříšky pro Popelku mohou diváci sledovat 24.12.2020 ve 20:30 na ČT1.

Tři oříšky pro Popelku, FOTO: Česká televize

Tři Veteráni

Když se v hlavních rolích sejde taková herecká elita, jakou představují Rudolf Hrušínský, Petr Čepek a Josef Somr, nemůže být pochyb o tom, že před sebou máme kvalitní pohádku.

Servác, Bonifác a Pankrác jsou vysloužilí váleční veteráni, kteří přemýšlí, co budou po svlečení uniformy dělat. Nemohou se shodnout, nicméně tento rébus za ně vyřeší trojice kouzelných skřítků, kteří jim darují stejně kouzelné předměty. Každý umí něco jiného, vzájemně se doplňují a třem hrdinům propůjčuje prakticky neomezenou moc. Jak už to v pohádkách i jiných filmových příbězích bývá, tři veteráni myslí především na svůj vlastní prospěch, a tak o své dary vzápětí přicházejí.

Pohádková taškařice se může opřít o netradiční prostředí. I když není upřesněno, v jakém roce se odehrává, dá se předpokládat, že se jedná o začátek dvacátého století. Neváhá dělat si legraci z historických událostí, slovních přesmyček i společenských vymožeností. Namátkou jmenujme třeba „flájbój“ Eda či zastávky taxi. V určitých momentech rovněž představuje i politickou satiru.

Stejně jako v případě Popelky, i tady si divák zapamatuje chytlavé písničky, které tady má na svědomí Jaroslav Uhlíř. Ostatně, když se o scénář stará Zdeněk Svěrák, můžeme si být jistí, že máme před sebou kvalitní film.

Film Tři veteráni mohou diváci sledovat 24.12.2020 v 10:55 na ČT1.

Tři veteráni, FOTO: Česká televize

S čerty nejsou žerty

Pokud bychom měli tuto fantastickou pohádku převést do „dospěláckých“ žánrů, označili bychom ji za politicko-špionážně-vojenský thriller s prvky rodinného dramatu. Peklo by zde fungovalo jako tajná služba likvidující společenské hrozby.

Mlynář Máchal si vezme vychytralou Dorotku, která od samého počátku převezme vládu nad mlýnem, rozhoduje o financích a snaží se mu přivodit smrt, aby mohla vše zdědit. Máchalův syn Petr sice s jeho rozhodnutím nesouhlasí, ale nedokáže ho zvrátit. A když si jeho otec skutečně užene infarkt, rozbíhá se koloběh událostí, který neunikne ani samotnému peklu. Na Zemi je proto vyslán mladý čert Janek v podání Ondřeje Vetchého, aby Dorotu přivedl do podsvětí. Zmocní se však špatné osoby, díky čemuž se Dorotě podaří způsobit ještě více zla a ublížit mnoha lidem. Janek se však rozhodne svůj omyl napravit, v čemž mu pomáhá i mladý Petr Máchal.

Těžko bychom mohli vypíchnout slabiny tohoto úžasně zpracovaného filmu. Ostatně, pokud v něm hrají takové herecké kalibry jako jsou Petr Nárožný, Viktor Preiss, Ondřej Vetchý, Karel Heřmánek, Josef Kemr, Jana Dítětová, Vladimír Dlouhý a další, nemůže být pochyb o tom, že před sebou máme natřískaný snímek. Dobrodružně laděnou pohádku pak doprovází i skvělá hudba. Scénář si navíc nebere servítky, neustále se něco děje, divákovi nedopřeje oddechu. Příběh s každou minutou eskaluje, a když už se zdá, že přijde konec, znovu se zamotává, aby se vzápětí zase rozmotal.

Oproti jiným pohádkám má snímek S čerty nejsou žerty jednu nespornou výhodu. Postavy ve filmu vystupující nejsou žádní negramotní hlupáci, kteří se nad vším podivují a nenapočítají do pěti. Právě naopak. Chytré a propracované postavy jsou nejsilnější stránkou filmu. Jako by nebyl psán pouze pro ty nejmenší, ale cílil také na dospělého diváka.

Film S čerty nejsou žerty mohou diváci sledovat 26.12.2020 ve 20:15 na Primě.

FOTO: Distr. FTV Prima
Již brzy
Která pohádka je vaše nejoblíbenější?
Která pohádka je vaše nejoblíbenější?
Která pohádka je vaše nejoblíbenější?
-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz