Jelikož to, jak ve výsledku film působí, ovlivňuje do určité míry i jeho národní původ, v tomto článku vám představíme několik ne úplně známých thrillerů, které vznikly (převážně) na území drsného severu a které rozhodně stojí za zhlédnutí.

Severní blata (2006)

Islandský thriller pojednávající o dvou příběhových liniích – vyšetřování vraždy starého muže žijícího v zapáchajícím sklepním bytě a pátrání po původu mozkové nemoci malé dívky – které se postupně prolínají v těch nejbizarnějších souvislostech. Film byl natočen podle knižní předlohy Arnaldura Indriðasona.

Ať vejde ten pravý (2008)

Hrdiny tohoto filmu jsou šikanovaný dvanáctiletý kluk Oskar a tajemná dívka Eli, co se potkají jedné noci na hřišti švédského sídliště. Eli však není úplně obyčejná holka, ale upírka. Tento chladný filmový počin balancuje na pomezí romantického hororu, thrilleru a dramatu a stejně jako Severní blata vznikl na základě knihy, tentokrát od Johna Ajvide Lindqvista.

Hon (2012)

V hlavní roli tohoto filmu se blýskl Mads Mikkelsen a jeho postava zde zažije vskutku krušné časy. Po křivém obvinění ze zneužití malé holčičky se totiž jeho život obrátí vzhůru nohama a je na něj uspořádán hon, ze kterého nemusí vyváznout živ. Podaří se mu obhájit svou nevinu?

Insomnie (1997)

V tomto thrilleru z roku 1997 se představí Stellan Skarsgård jako švédský vyšetřovatel, který se snaží rozlousknout vraždu patnáctileté dívky. Tento vyšetřovatel však trpí nespavostí způsobenou neustálým světlem a hlodajícím svědomím. To si postupně začne brát daň na jeho psychickém zdraví.

Ti, co vraždí – Stín minulosti (2011)

Psycholog Thomas a vyšetřovatelka Katrine spojí své síly v dánském thrilleru, kde se Thomasův propuštěný pacient dopustí vraždy. Dvojice ho musí zastavit ještě dříve, než se odhodlá k další vraždě. V tomto filmu si zahrál také charismatický Lars Mikkelsen, bratr výše zmíněného Madse.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

Tery Jobová
Někdy ke mně filmy promlouvají, někdy promlouvám já o nich.