Máte rádi filmy s neobvyklou zápletkou či obecně filmy, které zpracovávají nějaká zvláštní téma? Filmy, které jsou spíše undergroundovější, vzbuzující zamyšlení a možná i trochu nestravitelné pro běžného diváka? Tak to rozhodně čtěte dále!

Svatá hora (1973)

Už jen z toho titulu, že za tímto snímkem stojí Alejandro Jodorowsky, je zřejmé, že se bude jednat o kvalitní a originální počin. V tomto filmu se Jodorowsky věnuje různým okultistickým a surrealistickým motivům, které jsou v jeho pojetí (ostatně jako snad vždy) velmi povedené. Ústřední motiv tvoří cesta na Svatou horu, k tomu se ale pojí spousta různých výjevů nutících k zamyšlení (a někdy i třeba jen vizuálně strhujících) a ve výsledku tvoří podnětnou psychedelickou podívanou.

Rampa (1962)

Tento krátkometrážní film řadící se k francouzské nové vlně je tvořen ne videem, ale černobílými fotografiemi, které zde jemně ilustrují děj. Objevuje se zde motiv postapokalyptické budoucnosti, kdy se lidstvo pokouší navrátit se v čase a zabránit příchodu třetí světové války. Zajímavostí je, že tento film se stal předlohou pro 12 opic od Terryho Guilliama.

Gummo (1997)

Hrdiny tohoto vskutku alternativního filmu jsou dva chlapci, Tummler a Solomon, kteří spolu prožívají různá dobrodružství (ať už je to chytání koček, které prodávají do čínské restaurace, nebo střetávání se s ostatními pitoreskními postavičkami ve městě). Když se tento film promítal na festivalech, publikum často opouštělo sál již při prvních záběrech. A možná se ani není čemu divit – ačkoliv je tento film americký, spíše než „americký sen“ naturalisticky zobrazuje ponurou atmosféru maloměsta a jeho podsvětí.

Díra (2019)

Antiutopický sci-fi snímek španělského režiséra Galdera Gaztelu-Urritua zobrazuje život ve zvláštním vězení, které je rozděleno na několik pater. Každý den těmito patry projíždí plošina s jídlem, přičemž ti ve vyšších patrech dostávají často ještě netknuté perfektně kulinářsky vyladěné chody, kdežto na ty v nižších patrech zůstanou jen zbytky, nebo nic. Hlavnímu hrdinovi se to však nelíbí, a tak se pokusí postarat se o to, aby i ti v nižších patrech měli co k snědku. Jestli se mu to podaří, to je už věc druhá. Tento film pochází z produkce Netflixu, kde je stále ke zhlédnutí.

Studená ryba (2010)

Dílo japonského režiséra Šiona Sona v sobě kombinuje chov akvarijních rybek s psychologickou studií vyšinutých sériových vrahů. Mladá Japonka začíná brigádničit v obchodě s exotickými akvarijními rybami a ani ona, ani její rodiče netuší, že majitel tohoto obchodu má trochu zvláštní hobby. Tento emocionálně vyhrocený karikaturistický snímek balancuje na hraně dramatu, thrilleru a hororu a pokládá otázku, co všechno je schopen člověk vydržet, dokud se nezblázní.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

Tery Jobová
Někdy ke mně filmy promlouvají, někdy promlouvám já o nich.