Ačkoliv má spousta hororů jako základní prvek děsu střetnutí s nějakou nadpřirozenou silou, u folk hororů to tak nutně být nemusí – v nich naopak negativní síly často pochází od lidí.

Tento subžánr totiž vychází ze tří kultovních britských filmů z 60. a 70. let – Rituál (1973), The Blood on Satan’s Claw (1971) a Lovci čarodějnic (1968), kde hlavní roli hraje konflikt mezi pohanstvím a křesťanstvím, mytologie, rituály a setkání hlavního hrdiny s nějakou svéráznou izolovanou komunitou. A jaké folk horory rozhodně stojí za zhlédnutí?

Rituál (1973)

V originále „The Wicker Man“ je film, jenž rozhodně patří mezi první a základní díla tohoto subžánru. Hlavním hrdinou je policista vydávající se na osamělý a izolovaný ostrov, kde žije velmi zvláštní komunita lidí. Policista má za úkol vyřešit zmizení mladého děvčete, jenže postupně zjišťuje, že okolnosti jejího zmizení jsou více než neobvyklé. Obyvatelé tohoto ostrova si navíc takové narušení od někoho „zvenčí“ nenechají líbit.

Listopad (2017)

Děj tohoto estonského filmu se odehrává ve vesnici 19. století, kde víra v nadpřirozené bytosti ovlivňuje každodenní život obyvatel. Hlavní dějovou linii tvoří nenaplněná láska Liiny k Hansovi, ale objevují se zde i duchové, mor a ďábel. Ač se jedná o vcelku temné dílo, některé pasáže vyznívají i vtipně.

Čarodějnice (2015)

Rodina žijící daleko od civilizace je svědkem nevysvětlitelných a znepokujujících událostí, přičemž vinu začínají členové této rodiny svalovat na nejstarší dceru Tomassin. Spiknutí proti ní začne postupně rozkládat rodinu zevnitř a vyústí v konflikty, které budou až smrtelné. Poblíž rodinné usedlosti ale leží temný les, v němž se odehrává něco, o čem nikdo z rodiny nemá ani potuchy.

Slunovrat (2017)

Tento švédský folk horor se odehrává v jedné skandinávské tradiční komunitě, do které přijede na návštěvu partička přátel z USA. Právě se chystají oslavy slunovratu, ale vidina Američanů, že stráví příjemnou dovolenou, se zvrtne v jejich nejhorší noční můru – a ta se odehraje za bílého dne. Z dovolené se tak stane boj o holý život.

Vesnice (2004)

Tento film by se možná za klasický folk horor označit nedal, nicméně s folk horory má mnoho společných prvků. Děj se odehrává ve vesnici, jejíž harmonický život ohrožují „jen“ bytosti z přilehlého lesa, do kterého se nikdo z vesničanů neodvažuje vstoupit. Až odvážný Lucius Hunt se zkusí postavit údajným příšerám do cesty. Postupně však přichází zjištění, že příšery v lese jsou jen zástěrka a důvod pro to, aby vesničané nechodili do lesa, je mnohem, mnohem znepokojivější.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz