Seriálů pro mladistvé je opravdu hodně. Některé jsou velmi plytké, jemně řečeno, existují však i takové, které mladistvým i jejich rodičům dovedou otevřít oči. Také divákům ukazují, že nejsou jediní, kdo prožívá strasti a bolesti, a že se nepříjemné věci dějí mladým lidem po celém světě. Nás zaujalo pět seriálů, které určitě stojí za zhlédnutí.  

13 REASONS WHY / PROČ? 13x PROTO

Seriál 13 Reasons Why aneb Proč? 13x proto od Netflixu je natočen na motivy knihy od Jaye Ashera Třináctkrát proto, která je opravdu skvělá. Myslím, že z této knihy si nemusí brát ponaučení jenom mladí, ale také starší. Já osobně bych však doporučila mladistvým, aby se na seriál podívali v přítomnosti rodičů, vzhledem k tomu, jaká náročná témata se v něm řeší.

Kvůli svému obsahu je seriál vnímán některými médii jako velmi kontroverzní. Já osobně si však myslím, že by se klidně mohl promítat i na školách na hodinách etiky. V centru příběhu je prožívání šikany mladé dívky, Hannah Baker, která těžko snáší problémy způsobené spolužáky, což nakonec povede k její sebevraždě.

Název Třináctkrát proto tedy perfektně odpovídá obsahu jednotlivých epizod, ve kterých Hanah na audionahrávkách vysvětluje, proč se rozhodla vzít si život. Seriál se dočkal již čtyř sérií. Co bych vyzdvihla, jsou herecké výkony, skvělý hudební doprovod či barevné rozlišení minulosti a přítomnosti.

T@GGED / OZNAČENÁ

V tomto případě nejde o seriál z produkce Netflixu, ale HBO GO. Rovněž, jako v předcházejícím případě, by se dalo říct, že jde o řešení dost vážné šikany prostřednictvím sociálních sítí, což naznačuje už samotný název seriálu.

V podstatě jde o tajemství lidí, které někdo natáčí a později je označuje na videích, ve kterých je vydírá, že ono tajemství může vyplavat na povrch, když neudělají něco, co po nich „správce“ této sítě požaduje. Kromě šikany se také řeší rodinné problémy, konflikty mezi spolužáky, láska, přátelství, pocit viny a tak dále.

Dost nápadně tento seriál připomíná Pretty Little Liars (Prolhané krásky), což mně osobně vůbec nevadí. Dokonce si dovolím tvrdit, že je tento seriál o mnoho lepší, temnější a realističtější, co se týče celkového provedení nápadu. Když máte rádi podobné typy seriálů, určitě byste měli zhlédnout i tento. Jako bonus pro fanoušky seriálů zmíněného 13 Reasons Why či The Walking Dead je účinkovaní herců, kteří ztvárnili Montyho a Enid.

NA TENKÉM LEDĚ / SPINNING OUT 

Příběh seriálu se točí okolo mladé Kate, jejíž velkou vášní je bruslení, ke kterému ji i její sestru přivedla matka. Po úrazu se však Kate bojí bruslit, a proto se dá dohromady s Justinem, klukem, který na každého působí jako sukničkář, ale uvnitř je opravdu citlivý a starostlivý. Teenageři se dají dohromady díky bývalé bruslařce Dáše, která Kate navrhne, aby se bruslení kvůli svému strachu nevzdala, a poskytne ji spolupráci právě s Justinem, se kterým funguje chemie jak na pódiu, tak i v soukromí.

Kate působí už od začátku dost impulzivně a taky její matka. Obě dvě trpí těžkou diagnózou bipolární poruchy. Kate se snaží za každou cenu chránit svou sestru před matčiným nepředvídatelným chováním, což mezi matkou a dcerou způsobuje narušení důvěrného vztahu. Dáša později navrhne Kate, aby se k ní přistěhovala a Kate ani chvíli neváhá a utíká od matky. Dá se dohromady s Justinem a způsobí mu nemalé problémy. Pro víc obsahu příběhu se určitě na seriál podívejte. Kate ztvárnila Kaya Scodelario, která započala svou kariéru v seriálu Skins, kterým začalo mnoho známých herců. Z těch známějších filmů jste ji mohli vidět v Pirátech z Karibiku či Labyrintu.

ZADOSTIUČINĚNÍ / GET EVEN

Další seriál, který se týká šikany. V tomto případě však oceňuji nápad, který se realizuje spíše z opačné strany. To znamená, že se spojí čtyři úplně odlišné holky zakládající skupinu, ve které se pomstí lidem, kteří neprávem ubližují nebo ubližovali ostatním. Kromě toho je zajímavé, že tyto holky spojuje netradiční „přátelství“.

U každé z nich si podle mého názoru oblíbíte některý z jejich charakterových rysů. Jedna je populární holka, která tají svou skutečnou tvář, druhá šprtka, která rozumí počítačům, dále je mezi nimi třídní prominentka nebo také jedna, co se tváří, že je jí úplně vše jedno. Nápad je vynikající a pokud máte rádi seriály podobného typu, tento byste určitě neměli vynechat. Nechybí ani vražda a přemýšlení nad skutečným viníkem a jak to celé v konečném důsledku dopadne.

JAK SE OPOVAŽUJEŠ / DARE ME 

V dalším případě jde o seriál natočen na motivy knihy od Megan Abbott pod názvem Dare Me, v českém překladu Jak se opovažuješ. Jde také o reálné problémy, které řeší mladiství. V tomto případě jde o novou trenérku roztleskávaček, která přijde trénovat na jejich školu. Jedna z holek, která působí jako rebelka, ji ze začátku nemá ráda, protože jí přijde, že trenérka obsazuje její vedoucí pozici a něco se jí na ní od začátku nezdá.

Musím se přiznat, že mě taky zpočátku Beth neseděla, ale její vývoj je tak dokonalý, že v závěru si ji oblíbíte a ještě Vám jí bude možná i trochu líto. Zmíněná trenérka totiž ohrozila také vztah s její nejlepší kamarádkou Addy, která k trenérce vzhlíží. Poslední, co Vám můžu prozradit, abyste nepřišli o zážitek či překvapení, je, že se zde také bude řešit závažný zločin. V seriálu si zahráli dva známí herci, Willa Fitzgerald, která si zahrála Emmu v seriálové podobě kultovního Vřískotu a Zach Roerig, který ztvárnil Matta v Upířích denících.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

Gabi89
Milujem filmy a seriály, ako inak. :) Keď je čas, zahrám si nejakú tú hru. Moja najobľúbenejšia hra je Zaklínač. Tiež si občas zahrám Crasha Bandicoota a Sims. Momentálne si užívam materskú dovolenku. :)