Už je tomu opravdu dlouhá řádka desetiletí, co se tzv. western stal samostatným filmovým žánrem. Vlastně je tento žánr skoro stejně starý jako samotná kinematografie, čímž se za ta léta stal velkou součástí světové popkultury a také pod jeho záštitou vznikl nespočet skvělých filmů. Pojďme se společně podívat na ty nejlepší z nejlepších, které by si opravdový filmový fajnšmekr neměl nechat ujít. 

Limonádový Joe (1964)

Limonádový Joe aneb Koňská opera (1945, režie: Oldřich Lipský)(Zdroj: ČT)

Posted by ČT24 on Tuesday, September 26, 2017

Někteří z Vás si možná troufnou se zařazením této československé klasiky nesouhlasit a budete tvrdit, že sem tento tuzemský film vůbec nepatří. Avšak i když je to místní produkce, ke které máme často výhrady, tak je třeba zcela objektivně uznat, že se jedná o skvělý film. Člověk si při jeho sledování ani nemá šanci uvědomit, že se jedná o film natočený v 60. letech v socialistické zemi. Má kvalitní humor, zábavné hudební čísla a dokonce i dobré kostýmy.

V Trigger Whisky Saloonu, který stojí v malém městečku Stetson City kdesi na Divokém západě, se strhne rvačka. Majitel podniku Doug Badman uklidní rozvášněné pistolníky vystoupením „famósní arizonské pěnice“ Tornado Lou, která zazpívá píseň o šampiónu svého srdce. Ve chvíli, kdy se pistolník Grimpo chystá vypít svého oblíbeného „supercloumáka“, objeví se v saloonu pan Goodman s dcerou Winnifred, kteří se snaží pomocí letáků a písně odvrátit pistolníky od pití alkoholických nápojů. Jedinou odpovědí jim jsou urážky. Ve filmu si zahráli opravdoví velikáni mezi herci – Miloš Kopecký, Květa Fialová, Olga Schoberová, Rudolf Deyl ml., Bohuš Záhorský, Josef Hlinomaz, Karel Effa, Waldemar Matuška, Eman Fiala, Vladimír Menšík a hlavně Karel Fiala, který zemřel 3. října 2020 ve věku 95 let.

Osm Hrozných (2015)

Westernový film od mistra svého řemesla Quentina Tarantina o osmi cizincích, kteří jsou shodou okolností svedeni dohromady. A co by to bylo za film z produkce Quentina Tarantina, kdyby tam nebyl Samuel L. Jackson? A jak už tomu tak bývá, tak i zde všemi milovaný herec ztvárnil svou roli na jedničku. Snímek má také originální a zajímavou zápletku, která je divákům postupně odhalována především pomocí flashbacků.

Několik let po občanské válce se zasněženými kopci Wyomingu řítí dostavník. Veze se v něm John Ruth (Kurt Russell), lovec lidí, známý také jako „Kat“, a Daisy Domergueová (Jennifer Jason Leigh). Jeho čeká odměna, vypsaná na její hlavu, ji soud a oprátka. Po cestě potkají dva muže – majora Marquise Warrena (Samuel L. Jackson), bývalého vojáka, ze kterého se také stal obávaný lovec lidí a Chrise Mannixe (Walton Goggins), jižanského odpadlíka, který o sobě tvrdí, že je novým šerifem ve městě, kam mají všichni namířeno. Když jim silná vichřice zabrání pokračovat v cestě, rozhodnou se hledat útočiště v dřevěnici u Minnie, která je oblíbenou zastávkou dostavníků. Ve dveřích je však nevítá majitelka, ale několik cizinců, kteří se rozhodně netváří přívětivě.

Nespoutaný Django (2012)

Není to sice úplně fér, dávat sem hned dva filmy od Quentina Tarantina, ale ono se to zkrátka jinak ani nedá, protože je to opravdu hodně dobrý režisér. Navíc, Jamie Foxx, Leonardo DiCaprio, Samuel L. Jackson a Christoph Waltz v jednom filmu? Už jen to obsazení vypovídá o kvalitě tohoto filmu. Pokud nám nevěříte, tak se koukejte přesvědčit sami, protože ten snímek je vážně skvělý.

Jižanské drama z období před vypuknutím Občanské války, jehož hlavním hrdinou je otrok Django. Ten má šanci získat díky nájemnému lovci lidí dr. Schultzovi svobodu, pokud se mu povede dopadnout vraždící bratry Brittlovi. Djangovi se tak zároveň naskytne příležitost najít ženu, kterou musel před lety nedobrovolně opustit. Ani jeden z hlavních hrdinů však netuší, jak blízko jsou nejnebezpečnějšímu dobrodružství svého života.

Sedm Statečných (1960)

FOTO: Metro Goldwyn Mayer, Profimedia

Kdo by neznal tuhle klasiku? Když se řekne slovo western, tak si většina lidí vybaví právě Sedm Statečných. Avšak doufáme, že si vybaví tento film, a ne ten zbytečný remake z roku 2016. Šedesátá léta minulého století byla zlatou érou westernovek a je pravděpodobné, že za to vděčíme právě tomuto filmu.

Vesnice Ixcatlan trpí nájezdy banditů vedených nelítostným Calverou, který vesničany každý rok připraví o většinu sklizně a zásob. Proto se vesničané rozhodnou nakoupit v nejbližším městečku zbraně a bránit se. Chtějí o svém plánu poradit s profesionálním pistolníkem Chrisem, který je nadchnul bravurním kouskem jehož byli svědky po svém příjezdu do městečka. Ten jim však poradí, aby si nekupovali drahé zbraně, se kterými stejně neumí zacházet, ale najali si střelce a sám se záležitosti ujme. Podaří se mu získat ještě šest dalších mužů a s nimi se vydá do ohrožené vesnice.

Hodný, zlý a ošklivý (1966)

Čekali jste na závěr nějaký jiný film? Pokud ano, tak byste pravděpodobně měli přehodnotit svůj westernový vkus a podívat se na toto mistrovské dílo, abyste nám mohli dát za pravdu. Ale teď vážně, Hodný, zlý a ošklivý si místo v tomto seznamu zkrátka zaslouží hned ze tří důvodů: 1. Clint Eastwood, 2. Ta ikonická znělka, kterou všichni známe, 3. Ta ikonická scéna, kterou všichni známe.

Tři pistolníci, nepřátelé na život a na smrt, a každý zná část tajemství, bez něhož ti ostatní nikdy nenajdou ukrytý zlatý poklad. Jako první se o něm dozví zabiják Sentenza zvaný Krásnoočko, kterého najal desperát Baker, aby z jednoho farmáře vytáhl jméno, pod nímž se ukrývá jižanský voják Jakcson, který zpronevěřil 200 tisíc dolarů ve zlatě a ukryl je na neznámém místě. Bezcitný Sentenza zjistí co potřeboval a pak zabije nejen farmáře a jeho rodinu, ale také Bakera, aby se mohl vydat za pokladem sám. Dřív než však stačí Jacksona najít, voják zemře. Těsně před smrtí však umírající prozradil úkryt ošklivci Tucovi a „hodnému“ Joeovi řečenému Bloňdák shodou okolností tak, že každý z nich zná polovinu tajemství.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

REDAKTORKA & SOCIAL MEDIA