Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii

Při realizaci prozatím nejdražšího filmu, jaký kdy byl u nás natáčen, musel čelit režisér Petr Jákl mnoha nečekaným potížím, tím spíše, že ho připravoval jedenáct let. Napřed mu situaci komplikoval nedostatek peněz, potom koronavirová krize a v neposlední řadě bojoval i s americkými producenty, kteří do jeho ambiciózního historického velkofilmu „Jan Žižka“ investovali většinu finančních prostředků. A tak si samozřejmě mohli mnohé diktovat.

-reklama-


Petr Jákl se o česko-americké koprodukci rozvyprávěl v talk show Karla Šípa „Všechnopárty“. Moderátorovi například vysvětlil, proč se američtí producenti podíleli na vzniku životopisného filmu o českém hrdinovi: „Já jsem hledal, co by pro ně bylo zajímavé a na Wikipedii jsem našel, že Jan Žižka byl jeden ze sedmi nikdy neporažených vojevůdců.“ Svoji roli prý sehrálo i to, že neviděl na jedno oko.

Které oko?

Mimochodem, to byl další problém. Petr Jákl totiž narazil na dilema, které oko měl vlastně Jan Žižka zraněné. Ani historici se na tom nemohli shodnout a doporučili mu, ať si vybere, protože je to „padesát na padesát“. Zatímco Jákl na Žižkově zjistil, že má „vyseklé“ levé oko, na staré dvacetikoruně bylo pro změnu pravé. „Tak jsem kouknul do Trocnova na jeho sochu a tam bylo třetí,“ stěžoval si Šípovi. „Žižka s třema očima? To je horor, cos to udělal s těma Amíkama?“, glosoval jeho trable pobavený moderátor. Jákl nicméně přiznal, že se nakonec rozhodl pro levé oko.

Teplí husité

Tradičně zvídavého Šípa ovšem více zajímalo, zda byl třeba Žižka na ženský. Podle Jákla asi ano, ale objevil i jiné věci: „Já jsem zjistil, že Václav IV. byl pravděpodobně na chlapy. Trošku, já jsem to tam tak lehce naznačil,“ přiznal se. A v této souvislosti zmínil, že Američané mu v rámci platných kvót stanovili některé nesplnitelné podmínky, například, že v jeho filmu musí hrát určitý počet černochů: „Tak jsem říkal, tak to bude těžký, tady to.“ A tak taktiku: „A nešli by ti černoši vyměnit za gaye? Třeba… A oni říkali, to nejde, to je rasismus. Ale já jsem jim vysvětlil, že ve středověku, v patnáctým století, u nás nebyli. Tak jsme se nakonec dohodli, že to zvládnou a že tam propašuju nějaký ty….“. Zaskočený Šíp na to spontánně zareagoval: „Husiti byli teplí, to slyším prvně, to bude film, teda.“

Proti gustu žádný dišputát

Jenže Jákl ho dorazil ještě víc: „Poslouchej, oni se s tím tenkrát moc nepárali. Holka, kluk, to bylo jedno v tom středověku. Hele, tam proti gustu žádný dišputát. Husiti, oni byli i adamité, oni tam běhali nazí, souložili.“ Dokonce si pochvaloval, že takto orientovaných lidí je v Hollywoodu padesát procent: „Já myslím, že to je v pořádku. Strašně dobře se s těmahle lidma pracuje, oni jsou hrozně fajn. Já musím vyzkoušet vždycky všechno,“ perlil Petr Jákl ve „Všechnopárty“.

Zdroj: Česká televize

-reklama-

Adéla Hofmanová
Adéla Hofmanová vystudovala žurnalistiku a věnuje se především kulturní publicistice. S webem TV guru externě spolupracuje od roku 2020 a za tu dobu publikovala téměř tisíc příspěvků, které si přečetlo přes padesát milionů čtenářů. Snaží se je upozorňovat na kvalitní televizní pořady a naopak si bere na paškál brak, které tuzemské i zahraniční kanály produkují stále víc.