Francouzský herec, komik, režisér, vinař a zpěvák Pierre Richard se v 70. a 80. letech minulého století proslavil v několika filmových komediích. Jeho nejslavnější filmy jsou Roztržitý (1970), Velký blondýn s černou botou (1972) a Náhradník (1975). Jak se za tu dobu herec změnil a čemu se dnes věnuje, se dočtete v našem článku.

Pierre Richard, celým jménem Pierre Richard Maurice Charles Léopold Defays, se narodil 16. srpna 1934 ve městě Valenciennes ve Francii. Pochází ze šlechtické rodiny de Faillis, jeho otec rodinu opustil ještě před jeho narozením, proto vyrůstal pouze se svou matkou a dvěma dědečky. Ti jen velmi těžce nesli, když se rozhodl stát se hercem. Brali to jako podřadné povolání.

Zpočátku pracoval v divadle, kde vystupoval spolu s Antoinem Bourseillerom, později v pařížských kabaretech jako např. l’Écluse, kde pracoval spolu s Victorem Lanoux. Ve filmu debutoval v roce 1967, kdy dostal malou roli ve snímku Yvese Roberta Alexandre le bienheureux. Zahrál si zde pomateného a popleteného parašutistu a režisér se jeho hereckým uměním velmi pobavil a odhalil jeho obrovský komický potenciál pro film. Poté již vznikl film Roztržitý (1970), který z Pierra Richarda udělal komediální hvězdu.

Následovaly kultovní filmy Velký blondýn s černou botou (1972), Nejpomatenější rozum (1973), Návrat velkého blondýna (1974), Náhradník (1975), Hračka (1976) nebo Jsem nesmělý, ale léčím se (1978). V 80. letech poté vystupoval po boku Gerarda Depardieua, se kterým vytvořil dynamické a charakterově odlišné duo. Objevili se spolu ve filmech Kopyto (1981), Otec & otec (1983) a Uprchlíci (1986).

Potrhlé francouzské komedie byly velmi populární i v tehdejším Československu, jeho filmy byly symbolem svobody a naděje. V posledních letech jeho popularita uvadla, herectví se však věnuje i nadále. Diváci jej mohli vidět například ve filmech Ztraceni v Paříži (2016), Pan Stein je online (2017), Stará garda (2018) a naposledy v komedii À cause des filles ..? z roku 2019. V postprodukci jsou další tři filmy s oblíbeným komikem, kterých bychom se měli dočkat na konci letošního roku.

Pierre Richard není však pouze umělcem, je také vášnivým vinařem. V roce 1978 koupil venkovskou usedlost u městečka Gruissan ve vinařském regionu Languedoc, Corbieres. Na rozloze 20 hektarů produkuje 80 tisíc lahví ročně. Vinařství Pierra Richarda pravidelně získává ocenění doma i v zahraničí. Vína prodává i v Praze, kam se v posledních letech často vrací. Vzhledem k Richardovu věku již starost o vinařství převzal jeho syn Christoph Defays. Pierre Richard byl třikrát ženatý a má dva syny.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz