Letos je to 65 let, co diváci poprvé viděli Ladislava Peška v roli muzikanta, který zvesela zpíval „Já s písničkou jdu jako ptáček…“. Tato filmová klasika byla natočena podle knižní předlohy Karla Jaromíra Erbena a režie se ujal Jaromír Pleskot, který se spolu s Jiřím Brdečkou postaral i o scénář. Sepsali jsme pro Vás některé zajímavosti a také chyby z natáčení. Pohádku můžeme zhlédnout v sobotu 1. května od 13:05 na ČT1. 

Snímek měl být původně pouze krátký a neměl přesáhnout půl hodiny. Nakonec má pohádka 70 minut a sám Brdečka byl nemile překvapen. Režisér totiž nové scény nevymyslel, jen ty původní více natáhl.

Natáčelo se na Vysočině, a to v okolí Sněžného, Samotína a Krátké. Natáčecí štáb zde byl zhruba tři měsíce.

Ladislav Pešek se během natáčení dokonce nachladil, protože scéna, během které padá do potoka, se musela opakovaně natáčet. Tento československý herec si získal srdce všech místních dětí, protože je neustále zásoboval malými cukrátky. V obchodě jich koupil i půl kila, aby se dostalo opravdu na všechny děti.

K roli během sběru hub se dostal i místní klučina Ladislav Švanda. V lese potkal kostymérku z pohádky, která zabloudila. Pomohl jí z lesa ven a tak mu slíbila odměnu v podobě malé práce u filmu. Nakonec získal roli a když nenatáčel, pomáhal štábu.

Došlo i k tragédii. Osel uvázaný v kůlně vedle ustájených koní se utrhnul a vrazil do stáje za kobylkou. Bohužel druhý kůň se lekl, splašil a nešťastně se nabodnul na kovovou tyč. Bohužel to mělo smutný konec, musel být kvůli velkému zranění druhý den utracen.

Všimli jste si, že vlastně obušek, podle kterého se celá pohádka jmenuje, se na scéně objeví až v 57. minutě, což je jen 12 minut před koncem filmu? Na scéně je necelých 6 minut.

Při jedné scéně došlo hned ke dvěma chybám. Bylo to při natáčení „jitrnice, jakou svět neviděl“. První chybou je to, že chleba mění svoji velikost a tvar a druhou, že když muzikant tuto jitrnici dostává, lze si všimnout v pravém rohu mikrofonu.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

REDAKTORKA & SOCIAL MEDIA