Sesumírovat všechno, ohledně této fiktivní špionážní agentury, by vydalo za samostatnou knihu. My si tu ovšem řekneme nejenom něco málo z historie, ale i ze současnosti. A věřte mi, že bude o čem vyprávět.

Vydavatelství Marvel a jeho zakladatelé Stan Lee a Jack Kirby potřebovali zakomponovat do jejich pomalu se rozvíjejícího univerza i nějakého „velkého bratra“. Potřebovali společenství, které se nebude skládat přímo ze superhrdinů, ale bude mít opravdovou moc a informace o všem, co se na Zemi šustne. Toto uskutečnili v roce 1965, v komiksu Strange Tales, kde poprvé představili agenturu S.H.I.E.L.D., což znamená Strategic Hazard Intervention Espionage Logistics Directorate, což v překladu zní dosti krkolomně, ale přesto se zřejmě jedná o Strategicko-špionážní ředitelství pro předcházení rizik.

Nejvyšším ředitelem S.H.I.E.L.D.u se stal ten nejlepší agent Marvelu, Nicholas „Nick“ Fury. On sám byl reakcí, Stana Leeho a Jacka Kirbyho, na Jamese Bonda či Harryho Palmera nebo Napoleona Sola. Nick Fury byl vůdčí osobností marvelovského podání II. Světové války, přesněji v komiksu Sgt. Fury and his Howling Commandos. Jak šel čas, musela se agentura S.H.I.E.L.D. a taktéž i samotný Nick Fury, přetransformovat do podoby, která byla typická pro 21. století. Proto se vše zmodernizovalo, přibyly nové zbraně i noví hrdinové a agenti.

S.H.I.E.L.D. prošel za dobu své existence několika zásadními proměnami. S každou se samozřejmě měnilo převyprávění historie agentury a Nick Fury samotný, se vyskytuje taktéž v několika různých podobách. Komiksuznalí jedinci si jej vybaví jako vysokého bělocha s typickými šedinami a neodmyslitelným doutníkem, včetně pásky přes oko. Nyní si při vyslovení jména Nick Fury, vybavíme spíše ikonického Samuela L. Jacksona, tedy holohlavého černocha, ovšem opět s páskou přes oko. Všechny varianty jsou správné, ale každá z nich zapadá do jiného Marvelovského vesmíru. A protože je univers několik, každé z nich má svůj S.H.I.E.L.D. a svého Nicka Furyho.

Filmové univerzum (Marvel cinematic Universe), které se spíše přiklání k Ultimate vesmíru Marvelu, nám nyní servíruje svou vizi agentury S.H.I.E.L.D., která má velmi známou létající základnu Helicarrier, a předkládá nám Nicka Furyho, jako nejvyššího špiona (jak řekl Tony Stark – špiona špionů), dohlížitele na celý svět, a taktéž člověka, který nemá minulost. Vše kolem S.H.I.E.L.D.u a jeho agentů, by nám teď měl více osvětlit připravovaný seriál Agents of S.H.I.E.L.D., který navazuje na všechny superhrdinské snímky ze stáje Marvelu z poslední doby, které završuje ultimátní týmovka The Avengers.

Seriál bude sledovat osudy agentů S.H.I.E.L.D.u, v čele se zdánlivě mrtvým, Philem Coulsonem, pro účely filmového univerza stvořené postavě, díky kterému dostali filmoví Avengers, ten správný impuls k tomu, aby se semkli a vypořádali se s mimozemskou invazí, s prohnilým Thorovým bratrem Lokim v čele. Nyní bude mít Coulson za úkol složit nový tým agentů, kteří mu budou pomáhat rozluštit ty největší záhady světa, ve kterém již mají superhrdinové své pevné místo. Ostatně vy, kteří čtete tyto řádky, budete jistojistě u toho, protože startujeme již 24. Září 2013.

 

Napsal Digmen

-reklama-