Hrdý náčelník Apačů Vinnetou, pokrevní bratr Old Shatterhand, veselý zálesák Sam Hawkens, uhlazený lord Castlepool a všehoschopný bandita Cornel Brinkley. Legendární postavy jednoho z nejznámějších německých westernových dobrodružství, oblíbené u diváků všech věkových kategorií. Tento dobrodružný film za dva roky oslaví úctyhodnou šedesátku a stále se drží na vrcholu popularity, což dosvědčují každoroční letní reprízy. V tyto dny se však objevil na televizních obrazovkách znovu, pojďme si jej tedy ještě jednou připomenout.

Jugoslávsko-německý koprodukční film s rozpočtem 3,5 milionu marek lákal především na oblíbené knižní hrdiny německého spisovatele Karla Maye, zahraniční herce i atraktivní a uchvacující chorvatskou přírodu, jež vytvořila dokonalou iluzi amerických prérií.

Poklad na Stříbrném jezeře, FOTO: distr. FTV Prima

Poklad na Stříbrném jezeře není nejlepším ze série slavných indiánek, ale rozhodně ho musíme označit za průlomový. Riskantní tah tvůrcům vyšel dokonale a lidé si představitele titulních rolí prakticky okamžitě zamilovali. Lex Barker, představitel Old Shatterhanda, sice zpočátku vyjadřoval pochybnosti o tom, zda má evropský western šanci na úspěch, nicméně právě tato role mu zajistila v očích českých diváků nesmrtelnost.

Film začíná pohledem na oba protagonisty, které uvede patetický vyprávěč, v pozadí se poprvé rozeznívá slavná melodie Martina Böttchera. Ta se stala neodmyslitelnou součástí většiny pozdějších mayovek, ať už v drobných úpravách či původním znění. Následuje scéna jedoucího dostavníku, kdy máme možnost vychutnat si podmanivou melodii naplno.

Příběh začíná zákeřnou vraždou, kdy na zmíněný kočár číhá skupina banditů. Zavraždí jediného pasažéra a oba kočí. Chtějí se totiž zmocnit plánu, vedoucího k tajemnému pokladu. Nicméně v nedalekém městě, kam měl dostavník namířeno, už netrpělivý Fred Engel očekává příjezd svého otce. Když s hrůzou zjistí, že byl zavražděn, vydává se na cestu pomsty. Old Shatterhand, Vinnetou, Sam Hawkens a básník Gunstick Uncle mu nabídnou pomoc, kterou mladík ochotně přijímá. Čelit však musí chamtivé a početné sebrance banditů, kterou tvoří mastičkář Hartley či desperáti Knox s Hiltonem. Vůdcem tlupy je lapka Cornel Brinkley, kterého zajímá pouze pohádkové bohatství a je ochoten pro něj překročit všechny myslitelné morální hranice.

Poklad na Stříbrném jezeře, FOTO: distr. FTV Prima

Kromě napínavého příběhu diváky uchvátila také nádherná chorvatská příroda, díky níž se mohou kochat nádhernými scenériemi. Ostatně některá místa byla znovu použita v následných filmech, stejně jako herci, hojně obsazováni do jiných rolí. Ilja Ivezič (Hilton), jemuž mayovky odstartovaly hereckou kariéru, si vyzkoušel role banditů, Götz George, představitel Freda Engela, hrával kladné postavy, Jefferson Hartley se změnil v Bancrofta v prvním díle Vinnetoua.

Režisér Harald Reinl byl velkým Mayovým fanouškem, což se do velké míry projevilo na kvalitě filmu. Patetické dialogy či občasná naivita hlavních hrdinů k filmu neodmyslitelně patří, i když dnešní divák ji může považovat za místy komickou. Filmu byly rovněž odpuštěny některé nedokonalosti, jako třeba snadné zapálení Butlerovy farmy nebo neustále se množící desperáti. Poklad na Stříbrném jezeře se navíc značně odlišuje od literární předlohy, nicméně v tomhle případě je to spíše ku prospěchu věci. Pomalé, až vleklé či stále se opakující tempo knihy by filmu nesvědčilo. Větší počet akčních scén, lineární a přehledné vyprávění, osekání nadbytečných postav – to vše snímku náramně prospívá.

Poklad na Stříbrném jezeře zestárnul, jen těžko může konkurovat vysoké kvalitě dnešních snímků, efekty značně zestárly, kinematografie se posunula obrovským skokem kupředu. Pryč jsou časy pohádkových hrdinů, potírajících zlo a bezpráví. Hlavní morální poselství této skvělé indiánky je však stále aktuální a doufám, že si najde cestu i k mladé generaci diváků.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz