Štědrý den už pomalu klepe na dveře a stejně tak i čas, kdy se v televizi začínají objevovat nejrůznější vánoční filmy. Polární expres je nádhernou vánoční jízdou od začátku až do konce, ovšem i za tímto animovaným snímkem se skrývá mnoho zajímavostí. Pojďte si zpříjemnit vánoční čas pohledem na pár z nich.

-reklama-


Projekt vychází z knižní předlohy

Předlohou pro Polární expres se stala stejnojmenná dvaatřicetistránková kniha z roku 1985 od spisovatele Chrise Van Allsburga, jenž později získala i ocenění Caldecott Medal. Podobně jako ve filmu zde poznáme malého Chrise, který však nevěří v Santu Clause a kterému musí otevřít oči až divoká kouzelná jízda vlakem na Severní pól.

Je obdivuhodné, co všechno se tvůrcům do děje podařilo zakomponovat i přesto, že kniha obsahuje pouze pár stránek – právoplatně si tak zaslouží místo v žebříčku na Vašem seznamu.

Zaslechnout můžeme i odkaz na rodný dům režiséra

Adresa 11344 Edbrooke, kterou ke konci filmu vyřkne průvodčí, není náhodná – jedná se totiž o reálné místo v Chicagu, kde režisér Robert Zemeckis prožil svá dětská léta. Oproti filmu je ale dům ve skutečnosti menší.

S touto narážkou souvisí i obchodní středisko Herpolsheimer’s, kolem kterého vlak v jednu chvíli projíždí – ten Zemeckis jako malý hojně navštěvoval. Premiéra filmu pak proběhla, kde jinde, než opět ve městečku Grand Rapids.

Polární expres vyhrál i ocenění Grammy

Projekt byl několikrát nominován v rámci cen BAFTA, Zlatých Glóbů a Oscar – vyhrát se mu však podařilo teprve díky skladbě ,,Believe“ nazpívané Joshem Grobanem. Příjemná melodie, zapamatovatelný text a přídavek nástrojů divákům během sledování zajistil tu pravou vánoční podívanou.

Tom Hanks ztvárnil dohromady 7 postav

FOTO: Warner Bors.

Hlavním lákadlem do kina byl nepochybně také Tom Hanks, se kterým Zemeckis spolupracoval již dříve na titulech Forrest Gump a Trosečník. Hanks v tomto snímku ztvárnil dohromady 7 postav – vypravěče, Santu Clause, hlavního hrdinu Chrise, jeho otce, tajemného tuláka, loutku Ebenezera Scrooge a nakonec i průvodčího.

Pří tvorbě jednotlivých scén se využívalo tzv. motion-capture obleků, které snímaly pohyb herců na place – ty byly poté převedeny do digitální podoby, což zajistilo ještě živější zážitek. Za vůbec první 3D motion produkci je film také zapsán v Guinessově knize rekordů.

Městečko může připomínat starou továrnu 

FOTO: Warner Bros.

Když prozkoumáme stavbu domků rozložených po celém Severním pólu, zjistíme, že se až nápadně podobají opravdové stavbě, skoro až řadově souměrné. Důvodem je nejspíš opět nápad z reálného světa, kdy si režisér vzpomněl na známou továrnu Pullman Palace Car Company factory – ta hojně vyráběla vlakové soupravy od poloviny devatenáctého – do dvacátého století.

Kouzelný vlak se vším všudy

Napříč stopáží se počet vagónů Polárního expresu několikrát změní. Jednou jich vidíme 20, poté 12 a někdy i 18. Nelze zkrátka zapřít fakt, že kouzelný vlak obhajuje své jméno téměř bezchybně.

Tajemný tulák potěší české publikum

Když chlapec poprvé potká tajemného tuláka na střeše vlaku, ten hraje na harmoniku koledu Dobrý král Václav. Ano, jde o onoho Svatého Václava, přemyslovského knížete, patrona Čech a Moravy a jednoho z tradičních symbolů českého státu. Čeští diváci se tak v jedné z nejlepších vánočních klasik dočkali i odkazu na českou historii.

Věnováno Michaelu Jeterovi

Na samotném závěru filmu si lze všimnout fotografie Michaele Jetera, kterému byla animovaná jízda věnována. Jeter propůjčil pohyby konstruktérům vlaku Smokeymu a Steamerovi, přičemž se jako herec nejvíce ukázal v titulech Zelená míle (po boku Toma Hankse) a Jurský park 3.

Bohužel zemřel více než rok před samotnou premiérou filmu, a tak jej bohužel nestihl zhlédnout.

Která zajímavost Vás nejvíce překvapila? Podělte se o své názory níže do komentářů! A nezapomeňte koukat – Polární Expres přijede na televizní obrazovky již tuto neděli ve 20:00 na Nova Cinema, ale jen pro ty, kdo doopravdy věří..

-reklama-