Přelom století přinášel na Karlovarský festival jedny z nejlepších filmů vůbec. V roce 2000 to byl režisérský počin Jerzyho Stuhra Velké zvíře. Polský autor je českému divákovi znám především jako herec (Sexmise). Scénář filmu před svou smrtí napsal Krzysztof Kieślowski, známý polský režisér a významná osobnost tzv. „kina morálního neklidu“.

K odloženému projektu se vrátil právě jeho přítel, herec a režisér Jerzy Stuhr, se kterým Kieślowski v minulosti na několika projektech spolupracoval.

Pan Zygmunt Sawicki je loajální zaměstnanec banky a ctihodný občan malého městečka, který jednoho dne nalezne na ulici opuštěného velblouda. Možná ho tam zanechal odjíždějící cirkus. Sawicki se opuštěného zvířete ujímá a společně se ženou se o něj začne starat. Jeho nečekané štěstí mu ale rychle zhořkne. Brzy se jako majitel velblouda stává trnem v oku, jak u svých spoluobčanů, tak u místních úřadů…“ ČT

Film je neuvěřitelně zábavný, plný vtipných momentů a zároveň s poselstvím hlubším více, než se nám může zpočátku zdát. Kamera si hraje s detaily a Stuhr sám rozehrává neskutečné představení ve stylu předchozích Kieślowskich filmů.

Černobílý film je především sondou do života na maloměstě a neochotou místních přijmout cokoli nového, cizího a jiného. Skutečnost, že jakákoliv výstřednost (zde představovaná opuštěným velbloudem) je po zásluze potrestána a teprve až opět přestaneme vybočovat z řady, budeme vzati na milost většinovou společností, je vlastně neuvěřitelně deprimující. A to platí dodnes.

-reklama-

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz