Jak to dopadá, když začínající francouzská režisérka natočí kombinaci Revenanta, Wind River a Ramba s padesátikilovou modelkou v hlavní roli? Dosti podivně.

Co, že jste o Pomstě neslyšeli? To je pochopitelné, vzhledem k tomu, že přinejmenším v naší domovině byla její propagace minimální. I přesto by vám tento film neměl uniknout, tedy alespoň, pokud jste fanoušky Tylora Sheridana a líbilo se vám Wind River, či jste se rozplývali nad řemeslnou dokonalostí Revenanta.  Inspirace těmito snímky je viditelná v každém záběru, a proto to celé působí jaksi povědomě. A ještě to potěší milovníky obskurních filmových zážitků.

Tak hlavně je to debut režisérky Coralie Fargeat, která doposud natočila jen dva kraťasy. Ne, že by film byl vysloveně špatný, to ne. Je v něm vidět spousta snahy a opravdová chuť a ambice dohnat Hollywood. Ty však zůstávají nenaplněny.

Příběh samotný se točí okolo prázdninového domu uprostřed pouště, kam Richard se svými kumpány odjel lovit zvěř. Dva dny předtím si však s sebou přivezl milenku Jen, která měla odjet dříve, nežli jeho přátelé přijedou, ale vinou náhody se dostavili o něco dříve a jejich oči doslova lpí na svůdném těle Jen. Sexuální napětí vyvrcholí, když ji jeden z nich znásilní v nepřítomnosti Richarda. Ten se po návratu rozhodne, že nejlepší bude se milenky zbavit, aby nemohla ohrozit jeho manželství a bohatství. Pokusí se ji zabít, ale ona přežije a rozhodne se pomstít…

Zdroj: e-cinema.com

Co se řemeslné stránky týče, tak až na občasné zbytečnosti to je dost dobré. Není tu nadužitá roztřesená kamera, není tu zběsilý střih, což dosti připomíná právě Wind River. Jediné, co by se zde dalo vytknout, je kvantita detailních záběrů, které spíše než aby vytvářely napětí, tak působí amatérsky a nejistě. Jako nemám nic proti občasnému makro záběru, ale opravdu nepotřebuji strávit několik minut stopáže se scénami mravenců, kteří ťapou v krvi dopadající kolem nich s hrozivým duněním.

Jednoduchost příběhu sice napomáhá dynamice vyprávění, ale zcela zbavuje postavy osobnosti a činí je neskutečně archetypními. Hlavní hrdinka je sice podle Francouzů neskutečně sexy, ale ve skutečnosti to tak horké s Matildou Lutz není a hned od začátku působí dojmem levné krasotinky, která je tak hloupá, jak krásná. A její antré z vrtulníku s lízátkem v ústech působí jak vystřižené z béčkového porno snímku z Německa ze sedmdesátých let. Stejnou chybou trpí i její milenec, Francouz a boháč Richard (Kevin Janssens), jenž je zase zhýralý pracháč. Jeho dva kamarádi Stan (Vincent Colombe) a Dimitri (Guillame Bouchéde) na tom nejsou o moc lépe a vrchol vykreslení jejich postav nastává v momentu kdy jeden z nich pomočí pavouka a ten se v jeho tělní tekutině utopí.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz