Populární jedenáctidílný komediální seriál Chalupáři se těší oblibě i po 46 letech od jeho premiéry. Na uctění památky režiséra Františka Filipa, který zemřel ve věku 90 let 9. ledna 2021, se rozhodla Česká televize oblíbený seriál v hlavní roli s Josefem Kemrem a Jiřím Sovákem opět odvysílat. První díl s názvem Chudák dědeček můžete zhlédnout 12. ledna ve 20:05 a 13. ledna v 9:00 na ČT1.

Ač měli Chalupáři premiéru již v roce 1975, těší diváky příběhy napsané Václavem Pavlem Borovičkou a Františkem Vlčkem st. napříč generacemi i nadále. Protože takový obyčejný humor, který vyplývá ze soužití člověka typicky městského a naopak vesnického, nás prostě baví a věřím, že ještě dlouho bude.

FOTO: Česká televize

Pojďme si představit pár zajímavostí z natáčení, které jste nejspíše nevěděli.

Obec Třešňová se ve skutečnosti jmenuje Višňová a je na Příbramsku. A i když se tam natáčely pouze venkovní scény, více než 40 let tam jezdí turisté a fanoušci seriálu. Místní obyvatelé rádi přidají k dobru nějakou historku z natáčení.

Když dá Bohouš Císař (Josef Kemr) ochutnat koření z Indie Evženu Humlovi (Jiří Sovák), zazní hláška „V Indii snad mají plechový děti?“. Nebyla to součást scénáře ale Sovákova improvizace. Další jeho improvizací byla hláška „Já budu žít s vodníkem.“ Tu použil Sovák mimo scénář schválně na Josefa Kemra. Ten totiž zrovna hrál v divadle roli vodníka. Režisérovi se to však natolik zalíbilo, že se rozhodl natočenou větu v epizodě ponechat.

Scéna z prvního dílu, kde Evžen Huml postříká prasklou hadicí Bohouše Císaře, se točila jen jednou. Každá epizoda se točila 10 dní.

Jiří Sovák také navrhl, že si jeho postava Evžena nebude sundávat pokrývku hlavy. Jediná scéna, ve které ji nemá, je ta, kdy má jeho vnuk Slávek promoce.

Titulní píseň nazpívaná Waldemarem Matuškou byla na konci 80. let nahrazena instrumentální verzí a jeho zpěv byl vynechán. Bylo to z toho důvodu, že zpěvák tehdy emigroval do USA. Nyní ale jeho zpěv již slýcháme, protože po roce 1989 se vše vrátilo do původní podoby.

Vladimír Menšík za natáčení dostal honorář 108 000 Kč. Jeho herečtí kolegové a hlavní postavy seriálu Josef Kemr a Jiří Sovák „jen“ 70 000 Kč. A 12 000 Kč dostala Gabriela Vránová. Celkový rozpočet na seriál tehdy byl přes 12 milionů korun.

Hana Maciuchová hrála čerstvě vyučenou kadeřnici i přesto, že v době natáčení jí bylo 30 let. V době natáčení byla také životní partnerkou Jiřího Adamíry, který si zahrál lékaře a také partnera paní Míly (Alena Vránová), která do Třešňové jezdila na chatu k paní Fuchsové.

A pokud byste si chtěli projít některá natáčecí místa, tak promoce Slávka (Jiří Schmitzer) byly na Karlově univerzitě, fiktivní pohřeb Antonína Balabána (Ilja Prachař) ve strašnickém krematoriu v Praze a byt, ve kterém bydlel Evžen Huml s rodinou, byl také v Praze a to na rohu ulic Rámová a Dlouhá, kousek od Staroměstského náměstí. V Příbrami v rybárně zase kupoval Bohouš Císař kapra a chalupa paní Fuchsové, kterou hrála Jiřina Bohdalová, zase stojí v ulici Nad Prachandou v Dobříši. Kadeřnictví, ve kterém si Anička (Gabriela Vránová) nechá vylepšit svůj účes, bylo natočeno v Pasáži Černá růže v Praze 1.

Připomeneme si i některé chyby, které během natáčení vznikly:

Hned v první epizodě Chudák dědeček když mluví Alois Krbec (Josef Vinklář) s taxikářem Mrázkem (Josef Větrovec) přes okno auta, tak má „Siola“ na ruce hodinky opačně sklíčkem dolů.

Během celého seriálu si Bohouš Císař s Makovcem (Josef Hlinomaz) tyká. V posledním díle s názvem Svatba však ve scéně, kdy Makovec odhaluje ve stodole veterána, mu najednou Císař vyká. Stejný problém je i mezi Císařem a Tondou Čihákem, kdy si do 6. dílu oba tykají. Od sedmého dílu Romeo z autobusu Tonda už Bohoušovi vyká.

Císař se jmenuje křestním jménem Bohumil. V desátém díle Kapřín, kdy mu jde popřát k svátku předseda (Josef Větrovec), protože je v kalendáři „Bohuslava“ ale tvrdí, že se jmenuje Bohuslav.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz