Jiří Bartoška je bezesporu výborný herec, i když je velmi překvapivé, jak málo ocenění během své dlouholeté kariéry za svoje četné role získal. I když byl celkem pětkrát nominován na Českého lva, nakonec si odnesl pouze dva. Prvního za vedlejší výkon ve vynikajícím snímku Všichni moji blízcí a druhého v roce 2016, kdy mu byl udělen za Mimořádný přínos české kinematografii. Je však velká škoda, že jsou přehlíženy jeho skvělé kreace v televizních seriálech či inscenacích.

Patří k nim i film České televize Hodina pravdy, který před dvaceti lety natočila režisérka Jitka Němcová. ČT udělala velmi dobře, že právě reprízou Hodiny pravdy připomněla její sedmdesáté narozeniny, které slaví právě dnes 5. prosince. Jinak by se totiž na tento mimořádný autorský, režijní a v neposlední řadě i interpretační počin, dávno zapomnělo. Ostatně, jen málokdo si dnes vzpomene, že na televizním festivalu ve francouzské Remeši získal dvě ocenění, Cenu za nejlepší scénář pro Pavla Kohouta a Jelenu Mašínovou a Cenu divácké poroty za nejlepší televizní film.

Lež v přímém přenosu

Divácky velmi atraktivní snímek vypráví napínavý příběh televizního moderátora a spisovatele Petra Probošta, jenž se proslavil diskusním pořadem Hodina pravdy, v němž svým hostům klade velmi nepříjemné otázky. A právě jeho prostřednictvím usvědčil ze lži významného politika a odstartoval tak jeho pád. Jenže, nakonec se Probošt, těšící se ve společnosti značné mravní autoritě, dostane do stejné situace, když mu v televizním rozhovoru položí otázku na tělo přitažlivá kolegyně Karla, jež se stala jeho milenkou. Nic netušícího Probošta se v přímém přenosu zeptá, zda byl někdy nevěrný své manželce, avšak pořádně zaskočený host odpoví, že ne. Po skončení vysílání si ovšem uvědomí, že Karle, která jediná zná pravdu, lhal a ztratil tak u ní kredit. Když se vrátí domů, oznámí celé rodině, že své manželce byl skutečně nevěrný a navíc, že se do Karly zamiloval, a proto odchází k ní. Jenže ta, zklamaná jeho chováním, odjíždí na zahraniční misi.

Sólo pro Bartošku a Chýlkovou

Zkušená Jitka Němcová dokázala z obou protagonistů vydolovat z jejich hereckého rejstříku to nejlepší. Charismatický Jiří Bartoška (v té době ještě s oslňujícím zevnějškem), přesvědčivě zahrál postavu suverénní mediální hvězdy, zaskočené vlastním selháním. A pozadu nezůstala ani Ivana Chýlková, ve svém projevu nebývale oduševnělá. Napínavá scéna, v níž se Probošta ptá, zda byl své ženě nevěrný, je vskutku bravurní a nervy diváků napíná k prasknutí. Leckterý divák si přitom možná položil otázku, jak by populární herec, léta žijící ve spokojeném manželství, odpověděl, kdyby se dostal do podobné situace i ve skutečnosti. Pravdu zná, podobně jako Karla, jen několik žen.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz