Když jsme minulý týden opakovaně upozornili na vynikající britský seriál „Zavolejte porodní sestřičky“, který mimo jiné mimořádně působivě připomněl jeden z největších lékařských skandálů v historii, odstartovali jsme sérii článků na podobné téma v dalších médiích. Podobně jako tento závažný seriál upozorňují na existenci nebezpečných léků, které se předepisují dál.

Jedna z nejsmutnějších epizod seriálu „Zavolejte porodní sestřičky“ vypráví příběhy matek, jimž byl v šedesátých letech minulého století masívně předepisován údajně zázračný lék thalidomid. Měl ovšem fatální či dokonce smrtící následky na jejich narozené děti, tisíce z nich se narodily bez končetin, nebo je měly zdeformované, ale také bez očí nebo uší. V návaznosti na to vyvolaly informace o tomto léku vlnu reakcí.

Oběti agresívního marketingu

V podcastu týdeníku Respekt thalidomid zmínila i doktorka Klára Matoušková, působící ve Spojených státech, jež se zde zabývá vlivem nebezpečných látek na lidské zdraví. Přiznala, že se dodnes pořádně přesně neví, jak thalidomid působí. Mimo jiné připomněla, že tento lék byl v USA předmětem velmi agresívní marketingové kampaně farmaceutických firem. Naštěstí v té době zasáhla opatrná pracovnice úřadu pro kontrolu léčiv a potravin, jíž se nezdály dostatečně kvalitní testy, potřebné k tomu, aby byl thalidomid oficiálně schválen. Přesto jej řada lékařů pod vlivem marketingové kampaně svým pacientkám předepsala. „Farmaceutický průmysl je velmi profitabilní činnost,“ konstatuje Klára Matoušková.

Další skandál

Doktorka Matoušková se rovněž zabývá problematikou tzv. endokrinních disruptorů, což jsou chemické látky z vnějšího prostředí, narušující lidské zdraví. Jejich nebezpečí spočívá v tom, že napodobují nebo narušují hormony v těle. K nim patří i látka DES (diethylstilbestrol), syntetický estrogen, rovněž užívaná mnoha ženami v průběhu těhotenství, především ve Spojených státech. Teprve po mnoha letech bylo zjištěno, že se u řady mladých lidí, narozených těmto matkám, začal vyskytovat vzácný druh rakoviny pohlavních orgánů nebo rakoviny prsu. Je děsivé, že v naší zemi lékaři předepisovali tento lék ještě několik let poté, co byl zakázán v USA.

Tématem aktuálního Respektu je lék thalidomid, který před šedesáti lety otřásl medicínou. Jsou takové léky skutečně…

Posted by Týdeník Respekt on Monday, July 26, 2021

Bisfenol A

Avšak nejde pouze o farmaceutický průmysl. Masově je používán i další nebezpečný hormonální disruptor, bisfenol A, jenž se do těla dostává například z plastových výrobků (stačí nechat na slunci vodu v plastové láhvi, a bisfenol A se do ní vyloučí). V současnosti jsme vystaveni desítkám takových látek. Endokrinní disruptory, jež mohou způsobovat vývojové a reprodukční poruchy, jsou obsaženy i v pesticidech, v obalech potravin, kosmetických výrobcích a dokonce v hračkách. A navzdory zákazům z EU se toxický bisfenol A stále vyskytuje v milionech účtenek, vyrobených z termopapíru, které často berou do ruky i děti.

Zdroj: respekt.cz

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz