M*A*S*H je kultovní americký seriál z prostředí armádní chirurgické nemocnice v době korejské války, který byl vysílán v letech 1972–1983 na stanici CBS. Je považován za jeden z nejúspěšnějších televizních seriálů v historii a do dnešního dne je velmi populární také na českých televizních obrazovkách. Za 11 let vzniklo celkově 255 epizod. První epizoda se odvysílala téměř před padesáti lety, pojďme se podívat, jak se změnili hlavní hrdinové a kteří z nich již nejsou mezi námi.

Loretta Swit (82) – Margaret Houlihanová

Embed from Getty Images

Americká televizní, filmová a divadelní herečka a příležitostná zpěvačka si zahrála „Šťabajznu“ Margaret Houlihanovou. Za její ztvárnění si vysloužila hned dvě ceny Emmy. Po konci seriálu M*A*S*H se objevovala převážně v menších rolích, například v seriálu To je vražda, napsala nebo Diagnóza vražda.

V devadesátých letech svou hereckou kariéru přibrzdila a začala se věnovat dobročinné činnosti a navrhování šperků. Vrátila se však na divadelní scénu, kde slavila úspěchy ve hrách jako Shirley ValentineMameLove LettersSong of Singapore či The Vagina Monologues. V loňském roce se po více než dvaceti letech objevila také ve filmu, jednalo se o drama Play the Flute.

Jamie Farr (86) – Maxwell Q. Klinger

Embed from Getty Images

Jamie Farr (na fotce vpravo) začínal s herectvím v roce 1955, tedy dlouho před jeho účinkováním v seriálu M*A*S*H. Vždy byl spíše hercem menších rolí, což změnila role desátníka Maxwella Q. Klingera, který se převlékal do ženských šatů, díky čemuž chtěl docílit propustky z armády. Jeho postava se producentům líbila natolik, že ji do seriálu zařadili pravidelně, původně se totiž měla objevit pouze jednorázově.

Po velkém úspěchu seriálu M*A*S*H se Farr objevil například v seriálech To je vražda, napsalaDiagnóza vražda či Rodinná válka a ve filmech Bojová akademie, Velký závodVelký závod 2Závodní horečka nebo Strašidelné Vánoce. Herectví se i přes svůj pokročilý věk věnuje dodnes, nedávno jsme jej mohli vidět v seriálu Cool Kids nebo ve filmu Angels on tap.

Mike Farrell (81) – B. J. Hunnicutt

Embed from Getty Images

Mike Farrell (na fotce vlevo) je americký herec, režisér, scenárista, producent a politický aktivista, který se celosvětově proslavil rolí kapitána B. J. Hunnicuta. Jako herec začínal u divadla a v šedesátých letech se mu podařilo dostat do televize. Herectví se věnuje celý svůj život, v poslední době jsme jej mohli vidět například v seriálech American Crime Story nebo Námořní vyšetřovací služba. Velmi aktivně se angažuje také v politice a ekologii. V různých dobrovolnických i vedoucích funkcích působil například v organizacích Greenpeace, PETA nebo OSN.

Alan Alda (84) – Hawkeye Pierce

Embed from Getty Images

Alan Alda je americký herec, režisér a scenárista, který se do paměti diváků zapsal jako svérázný hlavní hrdina celého seriálu M*A*S*H. Zde ztvárnil flegmatického vtipálka Hawkeye Pierce. Tato role jej katapultovala mezi nejžádanější herce tehdejší doby a po ukončení seriálu v roce 1983 si zahrál v desítkách dalších seriálů a filmů. Ze seriálů jmenujme například Pohotovost, 30 Rock, Západní křídlo, Černá listina nebo Dobrý boj a z filmů Po čem ženy touží, Letec, Nic než pravda, Boj o patent nebo Most špiónů. V roce 2018 oznámil, že trpí Parkinsonovou chorobou. Hereckou kariéru nepřerušil a i nadále poskytuje rozhovory, vystupuje na veřejnosti a natáčí. Letos jsme jej mohli vidět v seriálu Ray Donovan, kde ztvárňuje Dr. Arthura Amiota.

Gary Burghoff (77) – Walter Eugene „Radar“ O`Reilly

Gary Burghoff je americký herec, hudebník a malíř, který byl před kamerou aktivní především během 70. a 80. let minulého století. V seriálu M*A*S*H ztvárnil desátníka Waltera Eugena O’Reillyho, kterému ale všichni říkali Radar. Po konci svého účinkování v seriálu si zahrál již jen v několika filmech a začal se věnovat vlastnímu hudebnímu souboru All-Stal Dixieland Jazz Band, se kterým odehrál nespočet koncertů. Také se vrátil na divadelní scénu a objevil se v hrách The Owl and the Pussycat (1979 – 1980), Boney Kern (1983), Play It Again, Sam (1985). V devadesátých letech začal profesionálně malovat a se svými obrazy procestoval galerie napříč spojenými státy. Dnes se věnuje především rodině.

Embed from Getty Images

Další hlavní hrdinové již bohužel nejsou mezi námi. Larry Linville (major Frank Burns) zemřel 10. dubna 2000 na zápal plic v newyorské nemocnici ve věku 60 let. Wayne Rogers (kapitán John Francis Xavier McIntyre) zemřel 31. prosince 2015 ve věku 82 let a přesně o rok později, tedy 31. prosince 2016, zemřel William Christopher (Otec Francis John Mulcahy). McLean Stevenson (plukovník Blake) zemřel 15. února 1996 ve věku 68 let na infarkt, Harry Morgan (plukovník Potter) odešel v úctyhodném věku 96 let 7. prosince 2011 a David Ogden Stiers (Charles Emerson Winchester) zemřel 3. března 2018 ve věku 75 let.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz