Kultovní americký seriál z prostředí armádní chirurgické nemocnice M*A*S*H byl v premiéře vysílán v letech 1972–1983. Je považován za jeden z nejúspěšnějších televizních seriálů v historii a do dnešního dne je velmi populární také na českých televizních obrazovkách. Za jedenáct let natáčení vzniklo celkem 255 nezapomenutelných epizod. Jak se téměř po padesáti letech od premiéry změnili hlavní hrdinové a kteří z nich již nejsou mezi námi?

Mike Farrell – B. J. Hunnicutt

Embed from Getty Images

Mike Farrell je americký herec, režisér, scenárista, producent a politický aktivista, který se celosvětově proslavil rolí kapitána B. J. Hunnicutta. Narodil se 6. února 1939 v St. Paul v Minnesotě. Jako herec začínal u divadla a v šedesátých letech se mu podařilo dostat do televize. Herectví se věnuje celý svůj život, v poslední době jsme jej mohli vidět například v seriálech American Crime Story nebo Námořní vyšetřovací služba. Velmi aktivně se angažuje také v politice a ekologii. V různých dobrovolnických i vedoucích funkcích působil například v organizacích Greenpeace, PETA nebo OSN.

Loretta Swit – Margaret Houlihanová

Embed from Getty Images

Americká televizní, filmová a divadelní herečka a příležitostná zpěvačka Loreta Swit se narodila 4. listopadu 1937 v New Jersey. Proslavila se jako svérázná „Šťabajzna“ Margaret Houlihanová. Za její ztvárnění si vysloužila hned dvě ceny Emmy. Po konci seriálu M*A*S*H se objevovala převážně v menších rolích, například v seriálu To je vražda, napsala nebo Diagnóza vražda.

V devadesátých letech svou hereckou kariéru přibrzdila a začala se věnovat dobročinné činnosti a navrhování šperků. Vrátila se však na divadelní scénu, kde slavila úspěchy ve hrách jako Shirley ValentineMameLove LettersSong of Singapore či The Vagina Monologues. V roce 2019 se po více než dvaceti letech objevila také ve filmu, jednalo se o drama Play the Flute.

Jamie Farr – Maxwell Q. Klinger

Embed from Getty Images

Jamie Farr se narodil 1. července 1934. S herectvím začínal v roce 1955, tedy dlouho před jeho účinkováním v seriálu M*A*S*H. Vždy byl spíše hercem menších rolí, což změnila role desátníka Maxwella Q. Klingera, který se převlékal do ženských šatů, díky čemuž chtěl docílit propustky z armády. Jeho postava se producentům líbila natolik, že ji do seriálu zařadili pravidelně, původně se totiž měla objevit pouze jednorázově.

Po velkém úspěchu seriálu M*A*S*H se Farr objevil například v seriálech To je vražda, napsalaDiagnóza vražda či Rodinná válka a ve filmech Bojová akademie, Velký závodVelký závod 2Závodní horečka nebo Strašidelné Vánoce. Herectví se věnoval až do roku 2018, kdy jej diváci mohli vidět v seriálu Cool Kids nebo ve filmu Angels on tap.

Alan Alda – Hawkeye Pierce

Embed from Getty Images

Alan Alda je americký herec, režisér a scenárista, který se do paměti diváků zapsal jako svérázný hlavní hrdina celého seriálu M*A*S*H, kde ztvárnil flegmatického vtipálka Hawkeye Pierce. Narodil se 28. ledna 1936 a role v seriálu M*A*S*H jej katapultovala mezi nejžádanější herce tehdejší doby a po ukončení seriálu v roce 1983 si zahrál v desítkách dalších seriálů a filmů.

Ze seriálů jmenujme například Pohotovost, 30 Rock, Západní křídlo, Černá listina nebo Dobrý boj a z filmů Po čem ženy touží, Letec, Nic než pravda, Boj o patent nebo Most špiónů. V roce 2018 oznámil, že trpí Parkinsonovou chorobou. Hereckou kariéru nepřerušil a i nadále poskytuje rozhovory, vystupuje na veřejnosti a natáčí. Loni jsme jej mohli vidět v seriálu Ray Donovan, kde ztvárňuje Dr. Arthura Amiota.

Gary Burghoff – Walter Eugene „Radar“ O`Reilly

Gary Burghoff, narozen 24. května 1943, je americký herec, hudebník a malíř, který byl před kamerou aktivní především během 70. a 80. let minulého století. V seriálu M*A*S*H ztvárnil desátníka Waltera Eugena O’Reillyho, kterému ale všichni říkali Radar. Po konci svého účinkování v seriálu si zahrál již jen v několika filmech a začal se věnovat vlastnímu hudebnímu souboru All-Stal Dixieland Jazz Band, se kterým odehrál nespočet koncertů. Také se vrátil na divadelní scénu a objevil se v hrách The Owl and the Pussycat (1979 – 1980), Boney Kern (1983), Play It Again, Sam (1985). V devadesátých letech začal profesionálně malovat a se svými obrazy procestoval galerie napříč spojenými státy. Dnes se věnuje především rodině.

Embed from Getty Images

Další hlavní hrdinové již bohužel nejsou mezi námi. Larry Linville (major Frank Burns) zemřel 10. dubna 2000 na zápal plic v newyorské nemocnici ve věku 60 let.

Wayne Rogers (kapitán John Francis Xavier McIntyre) zemřel 31. prosince 2015 ve věku 82 let a přesně o rok později, tedy 31. prosince 2016, zemřel William Christopher (Otec Francis John Mulcahy).

McLean Stevenson (plukovník Blake) zemřel 15. února 1996 ve věku 68 let na infarkt.

Harry Morgan (plukovník Potter) odešel v úctyhodném věku 96 let 7. prosince 2011.

David Ogden Stiers (Charles Emerson Winchester) zemřel 3. března 2018 ve věku 75 let.

Seriál M*A*S*H vysílá televize Prima každé ráno od 8:15, diváci si tak mohou připomenout nezapomenutelné herecké výkony, legendární hlášky a kultovní scény, které ani po padesáti letech neztrácí svůj šmrnc.

-reklama-

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

ZAKLADATEL & ŠÉFREDAKTOR