Po herci Václavu Neužilovi, který pět let tvrdě trénoval, aby dokázal alespoň částečně běhat jako legendární olympionik Emil Zátopek, čelí podobné výzvě i Kryštof Hádek. Aby přesvědčivě zvládl roli někdejšího českého mistra v běhu na lyžích Bohumila Hanče v připravovaném filmu Poslední závod, musí se učit jezdit na dobových  lyžích a navíc pořádně otužovat. V tuhé zimě totiž bude, pouze v košili, natáčet dramatický příběh statečného muže, jenž zahynul během lyžařského závodu, odehrávajícího se v Krkonoších v roce 1913.

O tom, co náročná příprava na mimořádně těžkou roli obnáší, tento týden povyprávěl v magazínu České televize Sama doma. Připomněl, že lyžaři, kteří závodili před sto lety, neměli žádné speciální oblečení, jak ho známe nyní. Většinou si museli vystačit pouze s košilí a svetrem. Jenže, Kryštof to bude mít při natáčení ještě horší. Vzhledem k tomu, že legendární padesátikilometrový lyžařský závod odstartoval v době, kdy bylo v Krkonoších krásné počasí, měl na sobě Bohumil Hanč jenom košili a neměl ani čepici a rukavice.Poté se ale dramaticky změnilo a osamělý závodník čelil mrazu a vánici. Stejně tak si herec postěžoval, že vůbec není snadné lyžovat na starých, primitivních dřevěných lyžích, které s sebou přinesl do studia ČT. Obává se, že nejspíše bude muset trošku šidit, protože to na stařičkých lyžích strašně moc klouže.

Chybí sníh i peníze

A vůbec snadná není ani příprava na samotné natáčení. K tomu, aby mohlo být konečně zahájeno, totiž chybí sníh a částečně také peníze. Ty shání režisér Tomáš Hodan společně s producenty Ondřejem Beránkem a Martinou Knoblochovou i formou sbírky mezi diváky. Ti, kteří přispějí, si mohou koupit nejen výlet na běžkách, historické lyže, ale dokonce také roli v tomto filmu. Stačí, aby darovali 1500 korun. Kdo přispěje částkou od 11 000 korun výše, může se těšit na výlet na běžkách s Tomášem Hodanem, Kryštofem Hádkem a Markem Adamczykem, který v Posledním závodě také hraje. A společně s nimi i Oldřich Kaiser, Eva Josefíková, Vladimír Javorský, Jaroslav Plesl, Pavla Beretová a Jan Hájek. I když jsou z chybějícího milionu vybrány již tři čtvrtiny, je hodně smutné, že na filmy o významných postavách naší historie, chybí peníze. Stačí připomenout právě Zátopka.

Bez dobových nánosů

Režisér doufá, že diváky nezklame a že uvidí, jak skutečně probíhal tragický závod, bez dobových nánosů. Zpočátku ho především zaujalo velké sportovní drama, ale pak objevil zapomenutou postavu Emericha Ratha, jenž se snažil Bohumila Hanče zachránit. „Protože se však po válce nehodil hrdinný Němec, který zachraňoval Čecha, tak byl příběhu vymazán, ale my ho do něj vracíme,“ říká. Potřebné informace získal v Krkonošském muzeu v Jilemnici, kde měl k dispozici množství historických materiálů: „Mně se podařilo zrekonstruovat minutu po minutě, chybí tam akorát hodina a půl, kdy se Hanč setkal se svým přítelem Vrbatou, který mu půjčil kabát.“

View this post on Instagram

Dnes o chystaném filmu Poslední závod v @samadoma_official . Proč Hanč a Vrbata ❓ Kde běží kampaň na podporu filmu ❓ 👇 Přispět můžete na @doniocz . #tomashodan #hory #krkonose #zavod #film #crowdfunding #doniocz #lyze #bezky #zima #necosechysta #sbirka #ceskyfilm #punkfilm #poslednizavod #2media #bontonfilm #kulturazije #nevzdameto #hancvrbata #pravdivypribeh #vladimirjavorsky #janbuchar @bontonfilm @raul_praha @labska_bouda @libereckykraj @norskamoda @vrbatova_bouda @doniocz @2mediacz @olympijsky @lyzarsky @jiz50 @krkonoseeu @horskasluzba @raul_praha @marekadamczyk_cz @je_josefikova @pavlaberetova @vla.da @hory_ceske @norskamoda @punkorca @wearepunkfilm @savoyspindl

A post shared by POSLEDNÍ ZÁVOD (@poslednizavod) on

Doufá také, že se mu podaří do svého filmu dostat všechno, že to bude zároveň sportovní drama, kdy budou diváci napnutí a trnout, kdo kam ve vánici dojede. „Zároveň to má ten hlubší podtext, je to film o přátelství a odvaze,“ dodává. Připomněl rovněž, že Bohumil Hanč se závodu původně nechtěl vůbec zúčastnit, protože to slíbil své ženě, která byla v osmém měsíci těhotenství, ale byl přemlouván, a tak tajně na závod odjel s tím, že se druhý den vrátí domů. Jenže se vrátil na márách.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz