Českou komediální klasiku Postřižiny z roku 1980 v hlavní roli s krásnou Magdou Vašáryovou a nezapomenutelným Jaromírem Hanzlíkem zná dnes každý. Film natočil režisér Jiří Menzel na motivy stejnojmenné knihy od Bohumila Hrabala. Některé zajímavosti z natáčení a o hercích již však tolik známé nejsou. Několik z nich jsme pro Vás sepsali.

Magda Vašáryová (Maryška) měla během natáčení své vlasy krátké a tak nosila paruky. Během natáčení filmu jich použila několik. Pro roli Maryšky byla zvažována i oblíbená česká herečka Libuše Šafránková. Nakonec se ale režisér rozhodl právě pro Vašáryovou. Podobnost obou hereček je zjevná, Menzel tedy vybíral mezi typově stejnými dámami.

Roli hlučného Pepina měl původně hrát český zpěvák Václav Neckář. Zvažován byl také Vladimír Menšík. Režisér se nakonec rozhodl obsadit Jaromíra Hanzlíka, který se role zhostil bravurně. Postava Pepina je inspirována skutečným mužem z blízkého okolí českého spisovatele Bohumila Hrabala.

Scéna, během které lezli Pepin a Maryška na komín, byla natočena s herci na maketě zhruba 1,5 metru vysoké, kterou umístili na střechu místního JZD. Poté natočili dabléry, kteří lezou na skutečný komín.

Magda Vašáryová během natáčení zjistila, že je těhotná. Poslední věta, kterou postava Maryšky ve filmu prohlásí, je: „Nosím v něm pro tebe, Francine, spisovatele.“ Jedná se o narážku na samotného Bohumila Hrabala. Postava sládka je vyobrazením spisovatelova otčíma, sládkova manželka představuje Hrabalovu matku.

Během scény, ve které se Pepin omlouvá bratrovi Francinovi za to, že se jeho žena zranila, visí na zdi obraz Schmitzerova otce Jiřího Sováka, který se v televizi objevil již dříve v seriálu Byli jednou dva písaři…

Ve scéně s mácháním krve se Magda Vašáryová jako Maryška tak moc bála krve, že aby se krev nesrazila, se tato scéna povedla až na čtvrté zabité prase.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

REDAKTORKA & SOCIAL MEDIA