Magda Vašáryová se českému divákovi zapsala do povědomí hlavně díky roli krásné Maryšky v dnes již kultovním snímku Postřižiny. Za svou kariéru natočila desítky filmů a i přesto, že si již užívá hereckého důchodu, rozhodně nezahálí a doma nesedí. Předává své vědomosti studentům vysoké školy v Praze. Jak dnes vypadá a co dělá, se dočtete v našem článku.

Magdaléna Vašáryová je slovenská herečka, pedagožka, diplomatka a politička. Narodila se 26. srpna 1948 do učitelské rodiny. Její sestrou je oblíbená slovenská herečka Emília Vášáryová (na snímku níže vlevo).

Posted by Emília Vášáryová Fanpage on Monday, March 7, 2016

Před kamerou začínala jako patnáctiletá ve snímku Senzi mama v roce 1964. O dva roky později si ji pro hlavní roli vybral režisér František Vláčil do dramatu Marketa Lazarová (1967). Toto natáčení prý pro ni bylo velmi traumatizující kvůli podmínkám, které během něj panovaly. Natáčelo se totiž v obtížných podmínkách na Šumavě, daleko od rodiny a místo pěkného líčení ji pro autenticitu temného středověku každé ráno zašpinili. Navíc ji kvůli dlouhé absenci málem nepustili k maturitě.

Další filmy, ve kterých jsme ji mohli vidět, jsou například Radúz a Mahulena, Princ Bajaja, Babička, Rusalka, Postřižiny, Zkrocení zlého muže, Velká filmová loupež a jako poslední byl v roce 1990 Súkromné životy. Zahrála si jen ve třech seriálech a to Straty a nálezy, Farebné rozprávky a Alžbetin dvor. Od roku 1990 již nabízené role pouze odmítala a zaměřila se na svou dráhu v politické sféře. Odmítla dokonce i hrát v cenami ověnčeném snímku Kolja, kde ji nakonec nahradila Libuše Šafránková.

Působila jako velvyslankyně ČSFR v Rakousku a velvyslankyně SR v Polsku, poslankyně Národní rady SR, předsedkyně správní rady nevládní organizace VIA CULTURA, kterou založila, a také jako předsedkyně Živeny, což je nejstarší slovenský ženský spolek. Před 11 lety kandidovala na slovenskou prezidentku a skončila na třetím místě.

V roce 1988 jí byl udělen titul zasloužilá umělkyně. Napsala také několik knih a založila dva časopisy (Zahraniční politiku a anglický půlročník Slovak Foreign Policy Affairs). Plynně mluví šesti jazyky a je také známá jako výborný řečník. Nyní vyučuje na katedře politologie a mezinárodních vztahů na soukromé škole v Praze.

Jejím prvním manželem byl slovenský herec Dušan Jamrich. Podruhé se provdala za slovenského herce Milana Lasicu, se kterým má dvě dcery (Hanu a Žofii).

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

REDAKTORKA & SOCIAL MEDIA