Nezaměnitelný hlas, stále úsměv na rtech a herecký i pěvecký talent. Již od útlého dětství ji bavilo vystupovat před publikem a stala se z toho pro ni celoživotní vášeň. Ze svého handicapu udělala přednost a z brýlí módní doplněk. Naďa Urbánková slaví 82. narozeniny.

Česká herečka, moderátorka a zpěvačka vlastním jménem Naděžda Balabánová se narodila 30. června 1939. Vyrůstala po boku dvou starších sester. Její otec zemřel, když jí bylo devět let. Ten jí ale bohužel způsobil velké trauma, které se z křehké dětské duše nedá jen tak vymazat. Malou Naďu totiž znásilnil, jak sama uvedla v knize o svém životě. Od dětství ráda recitovala a svoji lásku pro herectví poznala poprvé na základní škole v amatérském divadle. Studentka byla vzorná, patřila mezi premianty. Její kroky vedly na přání její maminky na zdravotní školu, kterou v roce 1956 úspěšně ukončila a stala se z ní diplomovaná zdravotní sestra. Začala ihned pracovat v nemocnici, ale současně hrála i v amatérském divadle v Jaroměři. Získala angažmá v divadle v Pardubicích a zde v roce 1959 debutovala.

Naďa Urbánková dnes slaví významné životní jubileum. Popřejte jí společně s námi mnoho štěstí, lásky a hlavně zdraví a…

Posted by Supraphon on Monday, June 30, 2014

Pardubice jí byly osudové i v lásce, zde se totiž seznámila se svým prvním manželem, hercem Karlem Urbánkem (†91), který před pár dny zemřel. Když Urbánek odcházel do hereckého angažmá v Praze, neváhala a odešla s ním. Vzali se a čekali spolu dítě.  Bohužel se ale nedočkali role rodičů, dítě ještě před porodem zemřelo. Tato tragédie partnery odcizila a došlo na rozvod. Naďa Urbánková se rozhodla bolestnou ztrátu zahnat prací, a tak začala docházet na výuku operního zpěvu. Následovaly nové zkušenosti i příležitosti a dostala se do divadla Semafor.

Co se týká zpěvu, první singly začala nahrávat již v polovině šedesátých let. Jejím prvním byl v roce 1965 duet s Evou Pilarovou v písni dua S&Š Amfora. V roce 1970 Urbánkové vyšlo i její první album s názvem „Drahý můj“. V sedmdesátých letech byla jako zpěvačka velmi populární a v letech 1972 až 1976 se stala dokonce pětkrát vítězkou ankety Zlatý slavík.

Po svém prvním rozvodu s Karlem Urbánkem měla delší vztah s asistentem režie Edou Sedlářem, a poté s oblíbeným českým hercem Josefem Abrhámem (81), který dal ale nakonec přednost Libušce Šafránkové, se kterou si údajně začal již během vztahu s Urbánkovou. V devadesátých letech se provdala za Jana Nemejovského (77), se kterým má dceru, zpěvačku, herečku, textařku a tanečnici Janu Fabiánovou (42), která je vlastním jménem Linda Nemejovská a před dvěma lety vydala i knihu na téma zdraví. Druhé manželství trvalo 8 let. Potřetí se provdala za lékaře Josefa Havlíka (†87). Ten byl emigrantem a žil ve Švýcarsku. I tohle manželství ale bohužel skončilo u soudu.

Poté se u zpěvačky objevily v roce 2009 vážné zdravotní potíže, konkrétně rakovina prsu. Podstoupila chemoterapii, přišla o obě prsa, ale nemoc naštěstí porazila. Jejího návratu se ale stále obává a o své zdraví proto pečuje. Její dcera je jí pomocnicí na cestě za zdravím. Nyní žije v Želivě. I přes všechny strasti a tragédie, které v životě zažila, z Nadi Urbánkové stále vyzařuje pozitivní energie.

Zdroje informací: lidovky.cz, idnes.cz a ceskatelevize.cz

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

REDAKTORKA & SOCIAL MEDIA