Když dva dělají totéž, není to totéž. Krásným příkladem tohoto rčení je knižní novinka Povídky z druhé ruky, ve které naleznete staré známé příběhy v novém, někdy trochu neortodoxním kabátě. Zajímá-li vás co vznikne, když se sejde 31 autorů, kteří se svou originalitou snaží nejen pobavit, ale také podpořit dobrou věc, nenechte si ujít křest, který bude doprovázen bohatým programem.

 

Není žádným překvapením, že všechny velké příběhy byly již objeveny. Každá generace se snaží přijít s něčím novým, co obohatí původní myšlenku a lépe ji tak interpretuje současnému čtenáři, potažmo divákovi. Zářným příkladem je nadčasový příběh Romea a Julie či zdánlivě neškodná Červená Karkulka. Ne jen tyto evergreeny, ale i spoustu dalších naleznete právě v Povídkách z druhé ruky. Nenechte se však zmást domnělým plagiátorstvím. Nevšední recyklace vás zavede do světa, kde vlk zachrání babičku, Romeo skončí v blázinci a Othelo nosí sukni. Autoři si rovněž pohráli se samotnými žánry, takže se setkáte i s hladovými zombie nebo sarkastickými vlkodlaky.

Výtěžek z prodeje poputuje na rozvoj Klubu čtecích babiček a dědečků organizace Mezi námi. Knihu jako takovou zaštiťuje lektor tvůrčího psaní René Nekuda a vydává ji zapsaný spolek Projekt Hakuna Matata ve spolupráci s nakladatelstvím U Veverky. Projekt Hakuna Matata, z. s. se zaměřuje na tvorbu knih, jež mění svět, a zároveň je to i stejnojmenný mezinárodní knižní bestseller, který pomohl v loňském roce  dovybavit školními učebnicemi knihovnu v keňském slumu Kibera. Povídky z druhé ruky jsou tak už druhým počinem, který má za úkol čtením pomáhat.

(Projekt Hakuna Matata můžete sledovat i na facebooku)

 

A co říká autor projektu René Nekuda?

Nechci dělat „obyčejnou“ charitu, toužím vytvářet knihy, které plní sny, vzdělávají, spojují zdánlivě nespojitelné a zároveň pomáhají.“

„Existují cover songy a remaky filmů, tak proč ne zrecyklované knižní příběhy? V knize představíme známá díla v novém kabátě, třeba změnou žánru, zápletky, zažitých příběhových archetypů nebo „provařených“ prostředí. Povídky z druhé ruky si zaslouží čtenářskou pozornost, nejen proto, že začínající spisovatelé díky tomuto projektu hledali jedinečnost v již zavedených příběhových strukturách, což není nikdy jednoduché.“

 

Chcete-li podpořit tento jedinečný projekt a zároveň obohatit svou knihovnu, nenechte si ujít křest, který se uskuteční 10. listopadu v žižkovském Storm Clubu. Čeká na vás bohatý program, který startuje v 17:30. Kromě krásné Báry Jánové, která vás bude celým večerem provázet, se můžete těšit na workshopy, koncerty, knižní tombolu a samozřejmě autogramiádu. Vstupné je dobrovolné, ale kdo přispěje 250 Kč a více, obdrží výtisk Povídek z druhé ruky.

S Andreou Tanaki Fejtkovou si budete moci vytvořit dárkové tašky z odpadků. S Intermezzo Interier Design školou zase doplňky do interiéru. Ze starých triček si ušijete tašku s Terezou Hamplovou a s Jitkou Kopejtkovou, která je rovněž autorkou knižního přebalu a ilustrací Povídek z druhé ruky, si budete moci vyrobit koláže.

Zdroj: Povídky z druhé ruky (Jitka Kopejtková)

Poté se můžete bavit až do ranních hodin s bubenickou show Groove Army, jazzovým duem Iris nejde s Davem, skupinou Zvrž, elektronickým projektem Tadeáše Haagera, osobitým Lazer Vikingem a jako třešničkou na dortu kmotrem Danem Nekonečným.

 

Stejně tak jako Povídky z druhé ruky a jejich autoři, tak i samotný křest bude jedinečnou záležitostí, na kterou stojí za to se přijít podívat. Jste-li fanoušci kvalitní literatury a rádi se bavíte, je tato akce skvělým plánem, jak ztrávit sobotní večer.

 

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz