Dětský herec Lukáš Bech si zahrál poprvé jako pětiletý ve snímku Věry Chytilové Panelstory aneb Jak se rodí sídliště. Poté přišly další úspěšné dětské role. Jak se změnil od doby, kdy ještě stál před kamerou a čemu se dnes věnuje?

Lukáš Bech se narodil 27. listopadu 1972 v Praze. Do herecké branže vstoupil velmi brzy, a to v pouhých pěti letech. Jeho první větší rolí byla role Pepíka v československé komedii Panelstory aneb Jak se rodí sídliště (1979). Jakmile se dostal do povědomí produkcí, přicházela jedna herecká příležitost za druhou. Ještě v témže roce se objevil v rodinném snímku Brontosaurus (1979), kde ztvárnil postavu jménem Žíža.

Následovala 80. léta, která byla pro Becha velmi úspěšná. Zpočátku se objevil hned v několika televizních filmech, kde si častokrát střihl jen vedlejší roli. Mnohokrát se však také objevoval v hlavních dětských rolích, jako např. Pepík v televizní komedii Povídka malostranská (1981) nebo jako Honzík v pohádce Kaňka do pohádky (1981), kde se poprvé objevil po boku Žanety Fuchsové.

Zlomový byl rok 1983, ve kterém nejenže přišel úspěšný seriál Létající Čestmír (1983), ale také se již potřetí objevil po boku Žanety Fuchsové, tentokrát ve filmech o Lucii, kde Žaneta ztvárnila hlavní roli. O rok později přišla role Vilíka v pohádce o čaroději druhé kategorie Rumburakovi – Rumburak (1984).

Koncem 80. let však Bechova herecká kariéra pomalu končila. Objevil se v několika televizních filmech a pak na pár let odešel do ústraní. Důvodem jeho odchodu z herectví a zmražení relativně dobře rozjeté kariéry byly dle dostupných informací Bechovy problémy se školou a zdravím. Na střední škole mu nebylo umožněno uvolnění na natáčení, a navíc dlouhodobě trpěl potížemi s hlasivkami.

Po menší pauze se poté objevil ve snímku Šeptej (1996), kde si však střihl jen malou roli. Mihl se také v několika zahraničních snímcích natáčených u nás, např. Kletba bratří Grimmů (2005) nebo Návštěvníci 3: Revoluce (2016). Poté získal malou roli ve dvoudílném televizním filmu Metanol (2018). V roce 2019 jsme jej mohli vidět v komiksovém snímku Spider-Man: Daleko od domova, kde si zahrál holandského trhovce, který Spider-Manovi půjčí mobil. Roli získal hlavně proto, že opravdu umí holandsky.

 dnes

Lukáš Bech dnes, FOTO: Profimedia

Přesto, že Lukáš Bech svou hereckou kariéru pověsil na hřebík, stále se nějakým způsobem pohybuje okolo filmu. A teď nemyslíme jen jeho filmové a seriálové role poslední doby. Bech byl totiž jednu dobu ředitelem zahraniční společnosti na distribuci filmů. Občas se také objeví v televizních spotech a reklamách. Naposledy si zahrál v německo-rakouském historickém dramatu Narziss und Goldmund a letos se objeví v německo-americkém seriálu Spy City po boku Dominica Coopera (Captain America: První Avenger, Preacher, Warcraft: První střet).

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

Jiří Kučera
ZAKLADATEL & ŠÉFREDAKTOR