Pohádku O statečném kováři z roku 1983 o putování mladého kováře, kterého nakonec zradí dva jeho společníci, režíroval Petr Švéda a hudbu složil Petr Ulrych. Příběh vychází z knihy Boženy Němcové a v hlavních rolích se představili Pavel Kříž, Ján Kroner ml. a Jiří Knot. Jak vypadají představitelé kováře Mikeše, siláka Ondry a mlynářského pomocníka Matěje po 38 letech?

PAVEL KŘÍŽ (60 let) – Kovář Mikeš

Role kováře Mikeše přistála brněnskému rodákovi na stole hned po úspěchu prvních „básníků“. Kříž chtěl být jako dítě lékařem a dokonce se snažil dostat na gymnázium, aby mohl pokračovat na lékařské fakultě, bohužel neúspěšně. Poprvé si zahrál jako dvacetiletý ve filmu Kopretiny pro zámeckou paní. V roce 1982 se objevil jako Štěpánek v komedii Jak svět přichází o básníky a o rok později právě v pohádce O statečném kováři v roli Mikeše. V roce 2005 si zahrál v seriálu Ulice, nedávno v seriálech Labyrint, První republika, Lynč a Inspektor Max. Z filmů jmenujme například Marie Terezie, Kouzelník Žito nebo Věčně tvá nevěrná.

Dokonce si zahrál po boku Toma Cruise v Mission: Impossible – Ghost Protocol (moc se na place neohřál, po necelé minutě jej zabili). Aktuálně je jako herec stále aktivní. Před lety se odstěhoval do Kanady, kde dostal i občanství. Na univerzitě ve Vancouveru vystudoval psychoterapii. Letos se objevil ve třech nových filmech a v seriálech Hlava Medúzy a Místo zločinu Ostrava. Je podruhé ženatý.

JÁN KRONER ML. (65 let) – Silák Ondra

Synovec slavného herce Jozefa Kronera, kterého všichni známe ze seriálu Slovácko sa nesúdí, a syn herce Jána Krónera st., pokračoval v rodinné herecké tradici. Poprvé se objevil před kamerou v roce 1980 v televizním filmu Neveľká komédia, o rok později zářil ve filmu Pasca. V roce 1983 se objevil ve filmech O statečném kováři a Mŕtvi učia živých. Na svém kontě má desítky filmových a seriálových rolí.

V poslední době se objevil ve filmech Poločas rozpadu (2007), Líbáš jako Bůh (2009) nebo Love (2011). Mezi roky 2009 až 2011 účinkoval v seriálu Nikdy neříkej nikdy. Právě od roku 2011 se již herecky neangažuje, potýká se totiž se zdravotními problémy. V roce 2016 se objevil v pořadu Inkognito slovenské stanice JOJ.

JIŘÍ KNOT (72 let) – Mlynářský pomocník Matěj

Jiří Knot pochází z hlavního města Prahy a již od dětství projevoval výtvarné nadání. V roce 1968 vystudoval střední školu a začal pracovat jako reklamní designér. Jelikož měl ale blízko k herectví, rozhodl se pro studium na DAMU, které v roce 1976 úspěšně dokončil a nastoupil do divadla Semafor. Před kamerou se objevil poprvé v témže roce ve filmu Den pro mou lásku.

Celý život je hercem menších rolí, objevil se například ve filmech Báječní muži s klikou (1978), Vrchní, prchni! (1980), Jak svět přichází o básníky (1982), Tři veteráni (1983), Rozpuštěný a vypuštěný (1984), Hřbitov pro cizince (1991) a v poslední době například v Obsluhoval jsem anglického krále (2006), Líbáš jako Bůh (2009), Aldabra: Byl jednou jeden ostrov (2014) nebo Po čem muži touží (2018), což byl prozatím jeho poslední film.

Objevuje se také v televizních seriálech, například Vinaři (2014), Temný Kraj (2017), Slunečná (2020) a Poldové a nemluvně (2020). Během své kariéry také ztvárnil několik rolí pro zahraniční produkce, například Mladý Indiana Jones: Putování s otcem (1996) nebo Hitler: Vzestup zla (2003).

Děkuji všem za krásná přáníčka

Posted by Jiří Knot on Wednesday, April 24, 2019

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

ZAKLADATEL & ŠÉFREDAKTOR