Polovina prázdnin za námi a vy přemýšlíte, kam se podívat nebo které místo navštívit? Máme pro Vás pár tipů na místa, kde se natáčely oblíbené pohádky, možná právě ta Vaše. Nebo jste některé místo již navštívili a ani jste nevěděli, že se tam natáčela slavná česká pohádka. Podívejte se s námi na některá česká místa, kde probíhalo natáčení oblíbených příběhů.

Hrad Bouzov

FOTO: Bjalek Michal, licencovaný dle CC 3.0, commons.wikimedia.org

Vzpomínáte na Jíru z pohádky O princezně Jasněnce a létajícím ševci? Tak právě z věže tohoto hradu spolu odletěli. Natáčela se tu i Arabela. Hrad najdete na středo-západní Moravě cca 37 km od Olomouce ve stejnojmenné vesnici – Bouzov.

Pekelné doly

FOTO: commons.wikimedia.org

Natáčení klasické pohádky S čerty nejsou žerty probíhalo v podhůří Lužických hor a samotné peklo z pohádky dotvořilo toto místo opravdu skvěle. Doly vznikly při těžbě písku a jsou největším pískovcovým podzemím v Evropě. Najdete je u Lindavy zhruba 18 km od České Lípy.

Červená Lhota

FOTO: Herbert Frank, licencovaný dle CC 2.0, commons.wikimedia.org

Tento zámek je snadno zapamatovatelný právě díky své barvě, kterou nese i v názvu. Natáčela se zde pohádka Zlatovláska. Najdete jej 37 km od Tábora.

Zámek Ploskovice

FOTO: Wector.sector, licencovaný dle CC 4.0, commons.wikimedia.org

V tomto krásném prostředí se natáčela pohádka s naší nejznámější herečkou Libuší Šafránkovou – Princ a Večernice. V pohádce zde měl sídlo princ Velen. Zámek můžete navštívit ve stejnojmenné obci zhruba 6 km od Litoměřic.

Hrad Křivoklát

FOTO: Wector.sector, licencovaný dle CC 4.0, commons.wikimedia.org

Velmi oblíbený a pro filmaře atraktivní je právě tento hrad. Vidět jej můžeme v pohádkách Anděl Páně, Dívka na koštěti, Sůl nad zlato, Honza málem králem, Jak se budí princezny, Jak si zasloužit princeznu nebo Tři veteráni. Najdete jej ve Středočeském kraji 15 km od města Rakovník.

Adršpašsko-teplické skály

FOTO: Alf van Beem, licencovaný dle CC 1.0, commons.wikimedia.org

Abychom nezmiňovali pouze zámky a hrady, máme tu i jedno místo vhodné na pořádný výšlap. Natáčela se zde pohádka Třetí princ a místo dostalo název „Diamantové skály“. Ve skalách se daly údajně najít i falešné diamanty, které tam filmaři nechali. Skalní město najdete u hranic s Polskem zhruba 20 km od Trutnova.

Vodní hrad Švihov

FOTO: samsonet dodo, licencovaný dle CC 3.0, commons.wikimedia.org

A nesmíme zapomenout zmínit napříč generacemi nejoblíbenější českou pohádku, opět v hlavní roli s Libuší Šafránkovou, Tři oříšky pro Popelku. Tento hrad představoval honosný statek macechy. Je národní kulturní památkou ČR a nachází se v Plzeňském kraji 10 km severně od města Klatovy.

Zámek Průhonice

FOTO: Petr1888, licencovaný dle CC 4.0, commons.wikimedia.org

Tento zámek je mezi filmaři velmi oblíbený. Natáčely se zde například pohádky Ať žijí duchové!, Kouzelný měšec, Tři veteráni, Princezna se zlatou hvězdou, S čerty nejsou žerty nebo Třetí princ. Zámek se nachází kousek za Prahou.

Zámek Blatná

FOTO: ZdendaK, licencovaný dle CC 3.0, commons.wikimedia.org

Na první pohled si zámek s pohádkou nespojíte, ale když vám připomeneme, že se zde natáčela Šíleně smutná princezna v hlavní roli s Helenou Vondráčkovou, jistě se rozpomenete. Zámek Blatná se nachází ve stejnojmenném městě zhruba 60 km od Českých Budějovic.

Státní hrad a zámek Český Krumlov

FOTO: H2k4, licencovaný dle CC 3.0, commons.wikimedia.org

Nádherné okolí a zahrady zámku přispěly k výběru tohoto místa pro natáčení pohádky Z pekla štěstí s Michaelou Kuklovou a Miroslavem Šimůnkem. Najdete jej ve městě Český Krumlov v jižních Čechách.

Zdroje informací: csfd.cz a wikipedia.cz

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

REDAKTORKA & SOCIAL MEDIA