Stane  se vám občas, že vidíte lidi mluvit o nějakém filmu a vy si jen klepete na čelo a nechápete, co se jim na tom otřesném filmu libí? Nebo se popřípadě podíváte, kolik daný film vydělal, a říkáte si, že si tvůrci za tu otřesnou věc, co stvořili, rozhodně tolik peněz nezaslouží? Tak tady je pár filmů, které si podle mě svůj úspěch rozhodně nezasloužily. 

1. Black Panther (2018)

Zdroj: Marvel

Předpokládám, že za tohle mi bude někdy během následujících pár dní urvána hlava nebo budu lynčován. Ale než si začnete brousit své vidle a zapalovat pochodně, tak mi dovolte vysvětlit, proč je na tomhle seznamu Black Panther. Tento film vyšel v roce 2018, což znamená, že už jsem v tu dobu viděl několik vážně skvělých filmů od Marvelu a už jsem od nich čekal jistou úroveň kvality. Jenže Black Panther té kvality zkrátka nedosahuje. V některých scénách měl vážně chabé speciální efekty, film byl plný trapných a zastaralých vtipů, v zápletce bylo několik velkých nedostatků a dokonce i herecké výkony některých jedinců nebyly zrovna dech beroucí.

2. Spaceballs (1987)

Zdroj: Brooksfilms

Mnoho lidí tuhle přihlouplou komedii z nějakého důvodu miluje, avšak já jsem nikdy nepochopil, co je na Spaceballs tak úžasného. Nechápejte mě zle, asi každý občas rád vypne a zasměje se u něčeho hloupého a dětinského, a já nejsem žádnou výjimkou. Avšak tahle „klasika“ z roku 1987 na mě zkrátka nijak nezapůsobila. Je to sice typická hloupá komedie, ale bohužel je tam mnohem víc té hlouposti, než komedie.

3. Psycho (1960)

Zdroj: Universal Pictures

Psycho není špatný film, i jeho hororové aspekty fungují celkem dobře. Možná bych byl i ochotný uznat, že ve své době to byl revoluční snímek. Ale nazývat to mistrovským dílem, jako někteří rádoby kritici a zarytí fanoušci Hitchcockova díla? To už zkrátka nedokážu. A buďme k sobě upřímní. Velká část lidí, kteří tento film viděli v šedesátých letech, když měl premiéru, už je buď po smrti nebo jsou to senilní starci. A lidé, kteří v dnešní době tvrdí, že se jim film líbí, to pravděpodobně tvrdí jen pro to, že je jim do hlavy vtloukáno, že je to mistrovské dílo a že se jim to musí líbit.

4. Za zvuků hudby (1965)

Zdroj: starstills.com

Popularitě tohoto filmového muzikálu opravdu ani trochu nerozumím. Je sice pravda, že jsem muzikály nikdy neměl příliš v lásce, avšak v tomto případě to ani trochu nehraje roli. Protože písně můžou být jakkoliv dobré a užité scenérie mohou být jakkoliv nádherné, ale ani jedno zkrátka nevynahradí ucházející kvalitu scénáře a velmi slabou zápletku.

5. Kráska a zvíře (1991)

Zdroj: Disney

Jeden z nejúspěšnějších, nejpopulárnějších a nejvýdělečnějších animovaných filmů od Disney. A abych byl zcela upřímný, tak si myslím, že si to ani trochu nezaslouží. Mnoho dalších podobných filmů je značně lepších a zábavnějších, ale těm se nedostalo ani zdaleka takové chvály, jakou by si zasloužily (např. Planeta Pokladů nebo Legenda o Mulan). Každopádně, animace je samozřejmě v tomhle filmu moc pěkná, ostatně jako skoro ve všech filmech od Disney, ale příběh mě nijak neoslovil a písně jsou bolestně průměrné a zapomenutelné.

6. Zamilovaný Shakespeare (1998)

Zdroj: Universal Pictures

Zamilovaný Shakespeare je jeden filmů, které mě dokázaly přesvědčit o tom, že Ceny Akademie nemají žádnou úroveň a nestojí ani za zlámanou grešli. Tento lehce podprůměrný film totiž v roce 1999 vyhrál Oscara za nejlepší snímek, herečku v hlavní roli, herečku ve vedlejší roli, původní scénář, hudbu, výpravu a kostýmy. A já si nedokážu jakýmkoliv způsobem vysvětlit jak je možné, že to bylo vůbec v první řadě nominováno. A ještě víc mě štve, že ten samý rok byl nominován i skvělý a mistrovsky natočený film Zachraňte vojína Ryana, který by si to zasloužil mnohem více.

 

Také stojí za zmínku: Iron Man 2 (2010), Americká krása (1999), Suicide Squad (2016), Top Gun (1986), Střihoruký Edward (1990), Wonder Woman (2017)