Je tomu již 112 let, co se ve Svitavách narodil Oskar Schindler, jehož příběh před šestadvaceti lety odvyprávěl snímek Schindlerův seznam, jeden z nejzásadnějších filmů všech dob. Bezskrupulózní obchodník Schindler nejprve na válce velmi zbohatl, aby na jejím sklonku obětoval veškeré své jmění pro záchranu 1200 lidských životů.

-reklama-


Oskar Schindler se narodil 28. dubna 1908 ve Svitavách v německé rodině, byl československým občanem, avšak před válkou začal pracovat pro německou rozvědku Abwehr. V červenci 1938 byl odhalen a zatčen, ale po přijetí přijata Mnichovské dohody byl propuštěn. Po okupaci Československa vstoupil do NSDAP. Odešel do Polska, kde v roce 1939 získal továrnu na výrobu smaltovaného zboží v polském Krakově. Jeho napojení na Abwehr mu pomohlo chránit jeho židovské pracovníky před deportací a smrtí v nacistických koncentračních táborech. Schindler musel postupem času dávat nacistickým úředníkům stále větší úplatky a luxusní dary, které lze získat pouze na černém trhu, aby udržel své dělníky v bezpečí.

Na podzim roku 1944 Schindler zorganizoval přesun necelé tisícovky svých dělníků do továrny v Brněnci, kde byla pobočka koncentračního tábora Gross-Rosen. Zde se „Schindlerovi Židé“ spolu s několika totálně nasazenými Poláky až do 2. května 1945 podíleli na výrobě protiletadlové munice. Všechny je zachránil před likvidací v koncentračních táborech, kterou Němci plánovali kvůli blížící se Rudé armádě. Brněnec byl osvobozen 8. května roku 1945. Oskar Schindler zemřel 9. října 1974 ve věku 66 let v Hildesheimu v Německu.

Film Schindlerův seznam od režiséra Stevena Spielberga je stěžejní dílo světové kinematografie a držitel sedmi Oscarů, včetně ocenění za Nejlepší film roku a Nejlepší režii. Děj se odehrává v polském Krakově roku 1939. Židovská obec je vystavována stále se zvyšujícímu tlaku ze strany nacistů. Do této vřavy vstupuje neúspěšný obchodník Oskar Schindler (Liam Neeson), člen nacistické strany, velký svůdník a muž, který cítí, že by na válečném utrpení mohl hodně vydělat. Levná pracovní síla v židovském ghettu zajišťuje jeho továrně na smaltované nádobí obrovské zisky. Jenže Třetí říše má s jeho zaměstnanci úplně jiné úmysly, v dobytčácích je chce poslat na věčnost, do Osvětimi. Sám Schindler možná netušil, kdy v těchto nelidských opatřeních přestal vnímat ohrožení svého podnikání, a kdy začal o „své“ židy bojovat kvůli vlastnímu svědomí.