Dnes je to již dlouhých 27 let od úmrtí talentovaného českého herce Otty Šimánka, který se do povědomí českých diváků zapsal hlavně díky své roli pohádkového Pana Tau. V rámci výročí jeho úmrtí si připomeňme jeho život.

Otto Šimánek se narodil 28. dubna 1925 v Třešti u Jihlavy. Byl to nejen filmový a divadelní herec, ale také mim. Dětská srdce si získal jako vysoký chlapík s nepostradatelnou buřinkou a deštníkem.

V karlínské Tesle v Praze se za druhé světové války vyučil elektromechanikem, ale již dříve ochotničil v divadle, které jej lákalo a bavilo mnohem více než vystudovaný obor. Získal angažmá v několika divadlech, jedno z nich dokonce spoluzakládal. Na divadelních prknech ztvárnil spoustu rolí, například v inscenacích Když se slaví karneval, Ulička, Kdo bere, má za tři, Fiakr číslo třináct, Benátská vdova a další.

Poprvé se na obrazovkách objevil v roce 1947 ve snímku 13 Rue Madeleine jako dvaadvacetiletý. Z jeho obsáhlé filmografie vzpomeňme například na filmové role v Tři chlapi v chalupě (1963), Fantom Morrisvillu (1966), Světáci (1969), „Pane, vy jste vdova!“ (1970), Zítra vstanu a opařím se čajem (1977), Lucie, postrach ulice (1983), Veselé Vánoce přejí chobotnice a Chobotnice z II.patra (1986) a jako poslední je to film z roku 1991 Podnájem na Champs Ellysées. Ze seriálových obsazení jmenujme kromě Pana Tau (1971-1978) například Hříšní lidé města pražského (1968), F. L. Věk (1970), Návštěvníci (1983) a v roce 2009 se díky archivním záběrům objevil v seriálu Vyprávěj.

Byl také dabérem, svůj hlas propůjčil ve filmech Byl jsem při tom, Prázdniny v Římě, Laurel a Hardy zdědili ostrov a v pohádce Tři oříšky pro Popelku, kde namluvil německého herce Rolfa Hoppe (král). Miloval pantomimu a dokonce ji učil na Státní konzervatoři v Praze.

Zemřel 8. května 1992 v Praze ve věku 67 let, pár dní po svých narozeninách. Na uctění jeho památky se na místě, kde dříve stávala lékárna, ve které se Otto Šimánek narodil, byla v roce 2011 instalována socha zobrazující herce v jeho nejznámější roli Pana Tau.

FOTO: Fojsinek, licencovaný dle CC BY 3.0, commons.wikimedia.org
-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz