Tento rok uplynulo již 37 let od premiéry filmu Sněženky a machři. Hlášky jako „Dřepkins“ nebo „Vydrž Prťka, vydrž“ se po všech těch letech používají dodnes. Ve filmu se objevili také Daniel Šedivák (54) jako student Novák a Pavel Marek (64) jako instruktora Vláďa Brťka. Ani jeden z nich se již léta před kamerou neobjevuje a diváci je neviděli ani v pokračování Sněženky a machři po 25 letech z roku 2008. Oba muži však spolu i nadále spolupracují.

Novák – Daniel Šedivák (54 let)

Poprvé se postavil před kameru jako čtrnáctiletý v roce 1980 ve filmech Muž přes palubuJen si tak trochu písknout. O tři roky později si zahrál ve filmu Sněženky a machři Nováka. Následovaly další role mladých výrostků v seriálu Třetí patro (1985) a ve filmu Levé křídlo (1983).

V roce 1987 hrál ve filmu Outsider a na dlouhou dobu se herectví stranil, až do roku 2009, kdy se objevil prozatím naposledy ve filmu Herbert v ringu. Po základní škole se rozhodl díky svému koníčku malování a vyřezávání jít se vyučit uměleckým truhlářem pro Filmové studio Barrandov, kde posléze i pracoval. Dnes je součástí National Black Light Theatre Prague, kde hraje, navrhuje a vytváří kulisy i rekvizity. Dle jeho vyjádření by se jednou k filmu rád vrátil a pokud by si mohl vybrat, chtěl by hrát nějakou bláznivou a dobrodružnou postavu.

FOTO: Jiří Rubeš / CNC / Profimedia

Instruktor Vláďa Brťka (přezdívaný Prťka) – Pavel Marek (64 let)

Pavel Marek se narodil 5. 7. 1956 v Olomouci. Vystudoval DAMU, krátce na to spoluzaložil divadlo Ve stanu, jehož činnost byla z důvodu cenzury po čase ukončena. V roce 1983 založil černodivadelní soubor „Pan Optikum“. Krom herectví psal scénáře, režíroval a byl autorem také vizuálních triků a jejich mechanizmů. V roce 1988 získal prestižní ocenění Comune di Verona za své představení Baron Prášil.

Spoluzaložil divadlo Ta Fantastika, které v letech 1991 – 2002 také spoluvlastnil. Působil zde jako producent, umělecký ředitel, scénárista a režisér. Realizoval také řadu multivizuálních projektů a produkoval například muzikály Krysař, Johanka z Arku, nebo Olympic – aneb jak se lítá vzhůru.

V roce 2003 založil audiovizuální divadlo National Black Light Theatre Prague, se kterým sbírá ocenění a úspěchy po celém světě. S jeho divadlem hráli zhruba v padesáti zemích světa a jeho „druhá vlast“ je Španělsko, kde každoročně několik týdnů hostovali. Působí zde jako umělecký ředitel, jednatel, producent a režisér.

NBLTP na zábradlí v Santander

Posted by National Black-light theatre Prague on Monday, December 12, 2016

Pavel Marek (šestý zleva v modrém svetru) v roce 2016, FOTO: Facebook

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz