Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii

Již 21. října se diváci budou moci těšit na českou kinopremiéru filmu Duna – kultovního sci-fi díla podle předlohy od Franka Herberta. Bude možné ho vidět jak s titulky, tak s dabingem. Nyní se podíváme na několik zajímavostí o tomto očekávaném filmu.

Předchůdci

Knihu Duna od F. Herberta se již pokusilo zpracovat několik režisérů. Ve formě filmu z roku 1984 tento námět zpracoval David Lynch, který přiznal, že mu sci-fi žánr příliš nesedne. V tu dobu také měli diváci porovnání s daleko úspěšnějšími hvězdnými válkami, takže není překvapením, že film nezískal nijak výrazně dobré hodnocení. Uvidíme tedy, jestli současná filmová podoba znalce Duny uspokojí více.

O další zpracování se pokusil režisér John Harrison, jeho minisérie Duna z roku 2000 opět nebyla příliš úspěšná. Více pozitivní ohlasy však sklidil seriál Děti planety Duna z roku 2003, kde jsme mohli vidět například Jamese McAvoye. V obou seriálech si dokonce zahrála česká herečka Barbora Kodetová.

Hudba

Známý skladatel Hans Zimmer je velkým fanouškem knihy Duna, a proto odmítl spolupracovat s režisérem Christopherem Nolanem (jehož filmy hudebně doprovázel častokrát), aby mohl složit hudbu právě k tomuto Villeneuveově filmu.

Zajímavé na hudbě u tohoto filmu je také to, že v traileru zazní píseň „Eclipse“ od kapely Pink Floyd. Ti měli vytvořit soundtrack k adaptaci Duny od Alejandra Jodorowského, které se však nakonec nekonalo. K vidění je pouze film Jodorowsky’s Dune pojednávající o neuskutečněné realizaci této adaptace.

Arabské téma

Kromě toho, že předloha Franka Herberta je silně inspirována islámskou kulturou, bylo spoustu záběrů natočeno ve Spojených arabských emirátech, konkrétně v pouštích v okolí Abu Dhabi. Natáčení celkově probíhalo převážně v exteriérech, protože režisér tohoto filmu chtěl co nejvíce užít praktické efekty. Kromě SAE se natáčelo i v Jordánsku, Maďarsku, Norsku a Rakousku.

Režisér

Denis Villeneuve již před Dunou natočil dva další sci-fi filmy: Příchozí (2016) a Blade Runner 2049 (2017). Oba filmy sklidily velký úspěch a ohromily diváky svou estetickou propracovaností. Soudě dle traileru na tom ani Duna nebude jinak. Novou adaptaci Duny chtěl natočit i režisér Peter Jackson, ale Villeneuve byl rychlejší.

Herecké obsazení

V tomto filmu můžeme uvidět hned několik známých hereckých tváří. Paula Atreidese si zahrál Timothée Chalamet, kterému bylo v době natáčení 23. Byl tedy o dva roky mladší než Kyle MacLachlan, který hrál stejnou postavu v Duně z roku 1984. V knize Duna přitom je Paulovi 15 let. Matku této postavy ztvární Rebecca Ferguson, ačkoliv je jen o pouhých 12 let starší než Timothée. Dále se můžeme těšit například na Zendayu, Javiera Bardema, Charlotte Rampling, Stellana Skarsgårda, Jasona Momoa a Davida Dastmalchiana. Emma Roberts si zde málem zahrála princeznu Irulan, ale kvůli svému již nabitému programu musela roli odmítnout.

Zdroje informací: csfd.cz, imdb.com

-reklama-

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

Někdy ke mně filmy promlouvají, někdy promlouvám já o nich.