Od premiéry komedie Kolja uplynulo letos v květnu již čtvrt století. Snímek vznikl ve spolupráci Zdeňka Svěráka a jeho syna Jana a patří mezi největší filmové klenoty české kinematografie. Film získal několik ocenění Zlatého lva, ale také ceny BAFTA, Zlatý Glóbus nebo prestižního Oscara za nejlepší cizojazyčný film.

Hlavní představitel malého Kolji je dnes dospělým mladým mužem. Andrej Chalimon (31) se narodil 1. ledna 1990 v Moskvě. Některé české stránky uvádí jako datum narození 1. červen, avšak mladíkův oficiální profil potvrzuje narozeniny právě na Nový rok.

Role ve filmu Kolja od režiséra Jana Svěráka byla jeho životní a dnes jej můžeme zařadit mezi takzvané dětské herce, kteří na svou kariéru později v dospělosti nenavázali. Tehdy byl vybrán během castingu na české ambasádě v Moskvě, protože již jako pětiletý měl skvělou paměť a výborně odříkával text.

Kolja byl nejnavštěvovanějším filmem v českých kinech za rok 1996. Vidělo ho 895 492 diváků, kteří utratili za vstupné 30 285 263 Kč. Úspěchy slavil ale také na mezinárodní scéně, ve Spojených státech nalákal 1 235 037 diváků a vydělal na 5,77 milionů dolarů, v Evropě film navštívily 3 miliony platících diváků.

Po Koljovi si Chalimon zahrál ještě v několika reklamách, seriálech a ruských i zahraničních filmech, dnes se již ale herectví nevěnuje. V roce 2006 se pokusil navázat na kariéru dětského herce a přihlásil se na divadelní fakultu na obor herectví a produkce, ovšem neúspěšně. Nepomohl mu k tomu ani Český lev za nejlepšího herce ve vedlejší roli, kterého obdržel v roce 1997.

Dnes pracuje jako manažer obchodu se švýcarskými hodinkami, žije v Moskvě, kde také vlastní několik nemovitostí. Na natáčení Kolji vzpomíná údajně rád, i když se po natáčení podle jeho slov cítil odstrčen a v ústraní. Často jezdí do Česka na různé oslavy a výročí ruského filmu. Prozatím je svobodný a bezdětný.

Zdroj informací: csfd.cz, vk.com, fdb.cz, wikipedia.org

-reklama-

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

REDAKTORKA & SOCIAL MEDIA