Seriál M*A*S*H odehrávající se v prostředí americké armádní polní nemocnice v době korejské války, který byl vysílán v letech 1972–1983 na stanici CBS, patří dnes mezi kultovní. Je považován za jeden z nejúspěšnějších televizních seriálů v historii a do dnešního dne je velmi populární také na českých televizních obrazovkách. První epizoda se odvysílala téměř před padesáti lety a jednu z hlavních postav si zahrála také Loretta Swit, která právě slaví 83. narozeniny.

Americká televizní, filmová a divadelní herečka a příležitostná zpěvačka si v seriálu M*A*S*H zahrála „Šťabajznu“ Margaret Houlihanovou. Za její ztvárnění si vysloužila hned dvě ceny Emmy. Po konci seriálu se objevovala převážně v menších televizních rolích, například v seriálu To je vražda, napsala nebo Diagnóza vražda. Věnovala se také divadlu, které je od mládí její velkou vášní.

Loretta Swit se narodila 4. listopadu 1937 v Passaic v New Jersey. V roce 1955 absolvovala církevní střední školu Pope Pius XII High School a o dva roky později úspěšně dokončila také navazující Katharine Gibbs School v Montclairu. Poté získala své první zaměstnání jako stenografka. Začala se však zajímat o divadelní herectví a po boku úspěšného herce Genea Frankela jej začala studovat.

V 60. letech začínala na Broadwayi a v 70. letech také před kamerou. Zahrála si například ve filmech Závod s ďáblem (1975), Trhák (1981), Pivo (1985) či Bláznivá apokalypsa (1986). Její osudovou rolí byl však seriál M*A*S*H, kde působila v letech 1972-1983, a z jehož stínu se jí nikdy nepodařilo vystoupit.

V devadesátých letech svou hereckou kariéru přibrzdila a začala se věnovat dobročinné činnosti a navrhování šperků. Vrátila se však na divadelní scénu, kde slavila úspěchy ve hrách jako Shirley ValentineMameLove LettersSong of Singapore či The Vagina Monologues. V loňském roce se po více než dvaceti letech objevila také ve filmu, jednalo se o drama Play the Flute.

Embed from Getty Images

V roce 1983 se provdala za herce Dennise Holahanema, manželé se však v roce 1995 rozvedli. Herečka nemá žádné děti.

Embed from Getty Images

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz