Tři veteráni patří mezi pohádkové klasiky, na které se rádi podíváme zas a znova. Od premiéry uplynulo již dlouhých šestatřicet let, ale na televizních obrazovkách  se objevuje pravidelně několikrát do roka. Pohádka o třech vysloužilých vojácích, kteří se snaží získat srdce princezny Bosany, pobaví děti i dospělé. Pojďme se podívat na to, jak dnes vypadá a co dělá Vida Skalská-Neuwirthová, která ztvárnila právě princeznu Bosanu.

Česká herečka a spisovatelka Vida Neuwirthová, rozená Skalská, se narodila 10. července 1962. Svoji první zkušenost před kamerou měla v roce 1980 ve filmu Kotva u přívozu. Po třech letech následovala právě role princezny Bosany v komedii Tři veteráni. Poté získala již jen menší role například ve filmech Prodavač humoru (1984), Vesničko má středisková (1985), Labyrint (1991) nebo poslední z roku 1999 Píseň o lítosti.

Kromě herectví se věnovala také psaní, vydala dvě dětské knížky – Opuštěný palác a jiné židovské pohádky (1995) a Dobře ukryté poklady aneb Příběhy z Midraše (2003). Nějaký čas vedla loutkové divadlo.

Když jí bylo čtrnáct let, rodiče jí řekli, že jsou Židé a že pětatřicet jejích příbuzných zahynulo při holocaustu v koncentračních táborech. Hluboce ji to zasáhlo. Začala se zajímat o židovskou víru. Dnes působí jako průvodkyně po památkách Prahy, židovském městě a Terezíně a vede dětské divadlo Feigele, občas se objeví jako moderátorka v rozhlase. Má dva dospělé syny.

FOTO: Machan / CNC / Profimedia
-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz