Trilogie komedií Slunce, seno patří mezi nejoblíbenější tuzemské komedie. Možnost bavit se tímto snímkem režiséra Zdeňka Trošky mají diváci již od roku 1983 a trio bláznivých letních komedií se každoročně dočká několika repríz. Ani letošní leden není výjimkou.

Hlavní role si ve filmu střihli ostřílení herci v čele s Helenou Růžičkovou, Stanislavem Třískou nebo Jiřím Lábusem. Objevili se zde však také takzvaní „neherci“, Blaženu ztvárnila Veronika Kánská, Vencu zase Broněk Černý a Milunu Petra Pyšová. Slunce, seno bylo jejich jedinou hereckou štací, na kterou dodnes vzpomínají v dobrém. Čemu se dnes tato trojice věnuje?

Petra Pyšová – Miluna (52 let)

Petra Pyšová – Schmalzová, FOTO: David Kundrát / CNC / Profimedia

Už od mala chtěla být Petra Pyšová herečkou. První konkurz absolvovala ve čtrnácti letech, ten však nedopadl úspěšně. Ovšem o rok později ji Zdeněk Troška přijal do Slunce, seno, jahody a v době premiéry v roce 1983 jí bylo 16 let. Série tří letních komedií byla jejím jediným hereckým počinem, spolu s filmem „Na krásnom modrom Dunaji“ (1994). Vystudovala žurnalistiku na Fakultě sociálních věd UK a později se objevila v televizi jako hlasatelka a moderátorka politického diskuzního pořadu. Od roku 2000 působí ve vysokých manažerských funkcích finančního a energetického sektoru.

Veronika Kánská – Blažena (53 let)

Veronika Kánská – Blažena, FOTO: Jiří Hadač / CNC / Profimedia

Veronika Kánská začala s hraním již v šestnácti letech. Její první velká role byla právě ve filmu „Slunce, Seno, Jahody“ (1983), kdy jí bylo během natáčení pouhých sedmnáct let. Můžeme jí také vidět ve filmu „Discopříběh 2“ (1991). Neúspěšně se dokonce pokoušela dostat na DAMU. K natáčení se naposledy vrátila ještě v televizním snímku „Kanadská noc“ (2008) a také se objevila v několika dokumentech o natáčení série Slunce, seno… Herectví se dnes nevěnuje, žije rodinným životem na vsi nedaleko Chlumce nad Cidlinou, má dvě děti a pracuje jako knihovnice. Stále je to velmi elegantní dáma a její věk by jí hádal jen málokdo.

Broněk Černý – Venca Konopník (59 let)

Broněk Černý ze „Slunce seno“ je řidič tiráku, FOTO: Hynek Klimek / CNC / Profimedia

Broněk Černý herectví nikdy nestudoval a dostal se k němu čistě náhodou. Původně šel totiž na komparz ke Slunce seno, aby dostal stokorunu na pivo. Přimotal se však na konkurz hlavních hrdinů a Troška ho obsadil rovnou do hlavní role drsňáka Venci Konopníka. Nějakou dobu pak vystupoval v zájezdovém divadle Heleny Růžičkové. V herecké dráze nikdy nepokračoval, naposledy se ve filmu objevil v malé roli v roce 2003 v komedii „Kameňák“. Dnes pracuje jako řidič nákladních vozidel.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

Jiří Kučera
ZAKLADATEL & ŠÉFREDAKTOR