Nezaujala vás žádná letošní novinka? Skončil váš oblíbený seriál? Nebo prostě jen nemáte během vánoční pauzy na co koukat? Co takhle zkusit něco jiného? V tomto článku se podíváme na seriály, které nejsou tak „profláknuté“ jako velké seriálové hity, a přesto si zaslouží pozornost.

(Následující seriály jsou mým osobním výběrem. Pokud sami znáte nějaký seriál, o kterém se domníváte, že není dostatečně znám, ale zasloužil by si to, nebojte se o své tipy podělit v komentářích.)

VICIOUS

Vicious

O co jde?
Jedná se o britský komediální seriál vysílaný na stanici ITV. Protagonisty jsou starý zneuznaný herec Freddie a bývalý barman Stuart. Již přes 48 let jsou párem a žijí spolu v jednom bytě, aniž by Stuartova matka věděla o jeho orientaci. Jejich vztah funguje na bázi lásky/nenávisti, plný vzájemných urážek a kousavých poznámek. Avšak v okamžiku, kdy se do sousedního bytu nastěhuje mladý soused, jejich stereotypní život se mění a zažívají spoustu komických situací.
Kdo v tom hraje?
Ústřední pár ztvárňují sir Ian McKellen, kterého určitě znáte jako Gandalfa nebo Magneta, a sir Derek Jacobi, kterého si pamatují fanoušci Doctora Who jako „starší verzi“ Vládce (Master) z dílu Utopia a který hrál v mnoha dalších filmech.
Nového souseda si zahrál Iwan Rheon, známý jako Simon z Misfits nebo Ramsey Sníh ze Hry o trůny.
A nakonec tu je Frances de la Tour (Madame Olympe Maxime z Harryho Pottera) jako náruživá kamarádka páru se záluskem na mladého souseda, Violet.
Kolik to má dílů?
První řada, jež se vysílala v lednu 2013, má 6 epizod o cca 23 minutách a stejný počet dílů nás čeká i v druhé řadě, která se objeví během roku 2014.
Proč na to koukat?
Prvním lákadlem je herecké obsazení. Ústřední dvojici tvoří dva z nejvýznamnějších a nejuznávanějších britských herců a doplňuje je talentovaný, mladý herec Iwan Rheon, jenž je díky Misfits momentálně na vzestupu.
Druhým důvodem, proč si Vicious pustit, je dynamika vztahu mezi Freddiem a Stuartem, ale i s dalšími postavami. Jejich kousavé řeči jsou tím, na čem tato konverzační komedie stojí. Pokud tedy máte rádi ostrý britský humor, určitě Vicious zkuste.[divider] [/divider] MY MAD FAT DIARY

Mad fat diary

O co jde?
Britský seriál stanice E4 je založen na stejnojmenné knize od Rae Earl, který tvoří deníky z jejího dospívání. Odehrává se v létě roku 1996, kdy se hlavní hrdinka Rae vrací z psychiatrické léčebny, kde skončila po svém pokusu o sebevraždu. Při svém návratu musí řešit spoustu problémů: musí si zvyknout na život mimo léčebnu a bez svých přátel odsud, bojuje se svými psychickými problémy a přijímáním svého fyzického vzhledu a těla, její matka si začala románek s nelegálním přistěhovalcem, kterého ukrývá u nich doma, a navíc zjišťuje, že o ní matka tvrdila, že je ve Francii. A pak tu jsou samozřejmě problémy dospívání, probouzející se sexuality a touhy zapadnout. Naštěstí se potká se svou kamarádkou z dětství, Chloe, která ji představí partě svých přátel, mezi kterými Rae získává šanci stát se oblíbenou a přijmout sama sebe. Zároveň ale nezapomíná na své staré přátele z nemocnice.
Kdo v tom hraje?
My Mad Fat Diary obsahuje čerstvé tváře, které jsou neokoukané, což osobně považuji za plus. Znát budete spíše jejich starší kolegy; např. Raeinu matku ztvárnila Claire Rushbrook, která je především televizní herečkou. Znát ale můžete Raeina psychiatra, Kestera, kterého hraje Ian Hart alias Profesor Quirell z Harryho Pottera.
Kolik to má dílů?
Zatím první řadu, která startovala v lednu 2013, tvoří 6 dílů po 45 minutách. Druhá řada se začne vysílat v únoru 2014.
Proč na to koukat?
Může se to zdát jako každé jiné teenage drama, kterých je americká televize plná. Ovšem tohle je britský seriál, takže se můžete spolehnout, že se od amerických cukrkandlových seriálů liší. A právě ve své jinakosti je MMFD úžasný.
Hlavní hrdinka není dokonalá – má nadváhu, považuje se za ošklivou, trpí depresemi a bojuje sama se sebou, s čímž se nemálo kdo může ztotožnit. Nic se lusknutím prstu nevyřeší; cesta za přijmutím sebe sama a hledáním toho pravého bude pro Rae dlouhá. Postavy kolem Rae jsou skvěle napsané; všichni mají své přednosti i chyby a všechny si snadno oblíbíte.
Seriál je v té správné rovnováze komedie a dramatu – dočkáte se situací úsměvných i dojemných a také nějaké té romantiky. Zároveň působí reálněji a přirozeněji než většina seriálů tohoto typu.
A nakonec je třeba vyzdvihnout dobovou atmosféru. Hudba, která je důležitou složkou seriálu, vás ponoří do doby, kdy hitparádám vládli Oasis.[divider] [/divider]
RIPPER STREET

Ripper_Street

O co jde?
Historická detektivka v podání britské BBC nás zavede do viktoriánské Anglie. Ulice londýnského White Chapelu děsí přízrak Jacka Rozparovače ještě rok poté. A když se najde další zavražděná žena, je na inspektoru Reidovi, aby případ prošetřil a zabránil panice. K ruce mu jsou věrný seržant Drake a povalečský americký chirurg a bývalý soukromý detektiv (tzv. Pinkerton) Homer Jackson, který skrývá tajemnou minulost. Ti tři řeší celou řadu další případů a přitom se odkrývají i tajemství jejich soukromých životů.
Kdo v tom hraje?
Hlavní role inspektora Reida se zhostil Matthew Macfayden (pan Darcy ve filmu Pýcha a předsudek, Stiva v Anně Karenině). Jako seržanta Drakea uvidíte Jeroma Flynna (Bronn ze Hry o trůny) a jako kapitána Jacksona Adama Rothenberga (Seznam ex). V epizodních rolích se pak blýskne spousta britských televizních herců jako Iain Glen (Jorah Mormont ze Hry o trůny či sir Richard Carlisle z Panství Downton), Joseph Gilgun (Rudy z Misfits) nebo Paul McGann (osmý Doktor z filmu Doctor Who).
Kolik to má dílů?
Další letos ukončený seriál, který má ve finále také dvě řady, každou po osmi dílech.
Proč na to koukat?
Pokud vás už nebaví přetechnizované moderní kriminálky, můžete se podívat na staromódnější postupy vyšetřování. Postavy i jejich obsazení jsou dobré a je zajímavé odkrývat jejich soukromá tajemství.[fbcomments]

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz