Na dnešním dnem končícím filmovém festivalu ve francouzském městě Cannes se rozdávali ceny hned v několika kategoriích. V hlavní soutěži poprvé zvítězil jihokorejský snímek. Zasloužené ocenění si odnesl i herec Antonio Banderas  nebo francouzské režisérské duo bratři Dardennové. 

Lidé, kteří černou komedii „Gisaengchung“ od režiséra Bong Joon-ho, v anglickém překladu „Parasite“, zhlédli, se shodují, že se jedná o jeden z nejvtipnějších a divácky nejpřívětivějších filmů, který se kdy v hlavní kategorii objevil. Příběh se zaměřuje na rodinu nezaměstnaných, kteří začnou mít neobvyklý zájem o bohatou rodinu Park, kvůli čemuž se ocitnout součástí neočekávané události. Podle prezidenta poroty Alejandro González Iñárritu prohlásil, že všichni členové hlasovali stejně, a tak černý humor jednoznačně ovládl letošní festival. Není jasné, kdy se vítězný film dostane do českých kin.

Embed from Getty Images

Cenu pro nejlepšího herce si odnesl Antonio Banderas, jež se na festivalu představil s Penélope Cruz ve filmu „Dolor y gloria“, v českém překladu „Bolest a sláva“, kde ztvárnil režiséra prožívajícího těžké chvilky své kariéry, který se ohlíží za svým životem. Postava byla inspirována příběhem režiséra filmu Pedra Almodóvara, jemuž Banderas cenu věnoval. „Lidé si myslí, že žijeme na červeném koberci, ale to není pravda. Hodně trpíme, obětujeme a za každým hercem stojí velká bolest. Ale také je tu sláva, a tohle je moje noc slávy,“ řekl španělský herec. Film je právě teď v kinech.

Embed from Getty Images

Mezi dalšími oceněnými byly i první černošská režisérka, která se probojovala do hlavní soutěže, Mati Diop, francouzská režisérka a scénáristka Céline Sciamma, a herečka  Emily Beecham. Mati Diop získala cenu Grand Prix za svůj první celovečerní film “Atlantics“, jenž ukazuje evropskou uprchlickou krizi očima ženy, která je opuštěna svým mužem, který se chystá na útěk. Francouzska Céline Sciamma publikum potěšila filmem „Portrait of a Lady on Fire“ a porota ji ověnčila cenou za nejlepší scénář. Emily Beecham, představitelka vědkyně z filmu „Little Joe“, si ve svém kufru odvezla cenu pro nejlepší herečku.

Odborná porota ocenila i režisérské duo Jean-Pierre a Luc Dardenne, kteří v Cannes představili film „Le Jeune Ahmed“, neboli „Mladý Ahmed.“ Film vypráví příběh mladého muslima žijícího ve Francii, který se kvůli své víře objevuje v těžké životní situaci. Cenu poroty dostali Ladj Ly a Kleber Mendonça Filho za film “Les Misérables” a Juliano Dornelles za “Bacurau.” Speciální zmínku poroty dostal film “It Must Be Heaven”, v českém překladu „Musí to být nebe.“

Embed from Getty Images

Na dvaasedmdesátém ročníku prestižního festivalu se rozdávalo více cen mimo hlavní kategorii, jedna z nich připadla i režisérovi Terrenci Malickovi, který stojí za filmem Strom života. Letošní festival s rekordním počtem návštěvnosti byl tak zakončen sobotním předáváním.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz