Legendární režisér Martin Scorsese negativně komentoval filmy z dílny Marvel Studios. Reakce prezidenta a šéfa Marvel Cinematic Universe Kevina Feigeho na sebe nenechala dlouho čekat. 

Martin Scorsese, režisér kultovních snímků jako Letec (2004), Vlk z Wall Street (2013), Taxikář (1976), Mafiáni (1990), Zuřící býk (1980) či Prokletý ostrov (2010), v říjnu tohoto roku veřejně projevil svůj názor na filmy studia Marvel Studios. Podle Scorseseho ve filmech z vesmíru MCU chybí lidé, které se snaží předat emocionální a psychické zkušenosti ostatním.

Tvůrci a herci podílející se na filmech z MCU, včetně režiséra „Avengers“ Josse Whedona, herce Samuela L. Jacksona a představitele Black Panthera Chadwicka Bosemana, se bránili. Někdo se naopak přidal na Scorseseovu stranu, z těch nejvýznamnějších například další legendární režisér Francis Ford Coppola, jenž stojí za trilogií Kmotr a válečným filmem Apokalypsa. Po vyvolání rozruchu Martin Scorsese přidal komentář do deníku The New York Times, ve kterém své vyjádření objasňuje.

Embed from Getty Images

„Snažil jsem několik filmů zhlédnout, ale nejsou pro mne. Připadají mi více jako zábavné parky než filmy, jak jsem je znal a miloval celý svůj život,“ napsal režisér. „Chybí tam odhalení, záhada, nebo opravdový emoční strach. Nic neriskují. [Marvel] filmy jsou natáčeny, aby uspokojily určitý soubor požadavků,“ projevil svůj nesouhlas s úspěchem  Marvel filmů režisér ověnčený Oscarem.

Prezidentovi Marvel Studios a šéfovi Marvel Cinematic Universe Kevinu Feigovi se očividně na výroky reagovat nechtělo, a s odpovědí si dal na čas. „Nemyslím si, že to je pravda. A je to škoda,“ nechal se slyšet muž, který stojí za hlavními rozhodnutími ve studiu plném superhrdinů. „Myslím si, že všichni, kteří na [Marvel] filmech pracují, milují kinematografii, filmy, chození do kina a sledování reakcí lidí ve vyprodaném sále.“

Embed from Getty Images

Feige vzal na vědomí i komentář k nízkému riziku: „Natočili jsme film ‚Občanská válka‘. Naše dvě nejpopulárnější postavy jsme postavili proti sobě. Zabili jsme půlku všech postav na konci ‚Avengers: Infinity War‘.“ Prezident upozornil, že pohled na film, stejně jako na každou jinou formu umění, je subjektivní a názory se mohou lišit: „Každý má jinou definici filmu. Každý má jinou definici umění. Každý má jinou definici rizika. Každý má právo na svůj vlastí názor. Každý má právo na psaní komentářů do deníků. Já se těším, co bude dál. Ale mezitím budeme pokračovat v dělání filmů.“

V budoucnu se můžeme těšit na několik krátkých sérií, jež budou k vidění na streamovací platformě Disney+, a filmů, ve kterých se na stříbrná plátna vrátí oblíbení superhrdinové, ale objeví se i nové tváře.

-reklama-