Pětkrát vdaná a rozvedená matka devíti dětí, která napsala 180 knih. Tak by se dal shrnout život spisovatelky Danielle Steelové, jejíž jméno zná už několik generací žen z obálek oblíbených bestsellerů a televizních obrazovek, na kterých se adaptace jejích knih pravidelně objevují.

Danielle Steelovou jako by k jejímu barvitému životu předurčilo už její dětství. Narodila se v roce 1947 v New Yorku, kam její židovský otec emigroval z Německa. Její matka pocházela z Portugalska a společenský život jejích movitých rodičů byl velmi rozmanitý. Už od útlého věku se Danielle účastnila koktejlových party, a měla tak možnost pozorovat zvyky a životní styl smetánky, které jsou charakteristické pro její knihy. Po rozvodu rodičů, když jí bylo osm let, zůstala s otcem a svou matku vídala jen sporadicky. I to se později promítlo do jejího psaní.

Poprvé se vdala hned v osmnácti letech, a ještě na vysoké škole začala psát – první rukopis dokončila právě v osmnácti. Při práci pro PR agentury pak v psaní pokračovala a po sérii nezávislých článků vydala svou první novelu v roce 1972. Její děj – život mladé rozvedené ženy – se brzy stal pro Steelovou skutečností. S prvním manželem se rozvedla v roce 1974, ještě předtím se jim však stihla narodit dcera Beatrix. Danielle ale nezůstala dlouho sama. Ještě během manželství se při návštěvě vězení seznámila s odsouzeným Dannym Zugelderem, který se k ní po propuštění nastěhoval jen proto, aby za pár měsíců opět skončil za mřížemi. Steelová si ho i tak vzala, a to přímo ve vězeňské kantýně.

Rozvedli se o tři roky později a pouhý den poté, co byl rozvod oficiálně dokončen, se Steelová vdala potřetí. Byla v osmém měsíci těhotenství. Jenže ani tohle manželství nemělo dlouhého trvání a za další tři roky opět došlo na rozvod. A další svatbu. Jejím čtvrtým manželem se stal vinař John Traina, který adoptoval jejího syna z předchozího manželství. Spolu měli ještě dalších pět dětí narozených v průběhu pěti let. A i během nich Steelová stíhala psát.

Její hvězda začala stoupat v polovině 70. let, kdy se v knihách Passions Promise a Now and Forever vypsala ze svého nešťastného druhého manželství. Od té doby se její knihy držely na předních příčkách seznamů bestsellerů, a to pro paperbacky i knihy s pevnou vazbou. Ročně jich Steelová zvládla vydat kolem pěti – vždy pracovala na několika knihách zároveň, což je umění, kterým oplývá jen velmi málo autorů. Po narození dětí se vrhla do nových oblastí literatury. Kromě knih pro děti vyšla i sbírka jejích básní.

Na vrcholu slávy, sil i šťastného rodinného života však, podobně jako tomu je v jejích knihách, zasáhl do jejího života na začátku 90. let osud. V roce 1993 se Steelová pustila do soudního sporu s jinou spisovatelkou, která chtěla publikovat knihu obsahující informaci, že syn Steelové – Nick Traina, není biologickým synem jejího manžela, ale je pouze adoptovaný. Steelová se v žalobě odvolávala na to, že adopční záznamy jsou v Kalifornii tajné, a její syn je navíc ještě nezletilý. Soudy bohužel pracovaly proti ní, a kniha tak vyšla. Do jejího vydání žádné z dětí, které má Steelová s Trainem, nevědělo, že Nick je adoptovaný. V době procesu navíc nikdo nemohl vědět, co se za pár let stane. Mladý Nick, který od mládí trpěl bipolární poruchou a několikrát se léčil kvůli závislosti na drogách, spáchal v roce 1997 sebevraždu. Bylo mu pouhých 19 let.

Steelová napsala na počest svého syna knihu His Bright Light o skutečných událostech jeho života a smrti. Výtěžek z knihy, která se samozřejmě stala bestsellerem, použila k založení Nadace Nicka Traina, která pomáhá s léčbou duševních nemocí dětí a mladistvých.

Po smrti syna se Steelová s Trainem rozvedla a následně se, ve svém obvyklém stylu, opět vdala. I její páté manželství však skončilo rozvodem.

Kromě spisovatelské dráhy je Steelová známou filantropkou a milovnicí umění. I přes její překotný osobní život zůstává skromná – rozhovory poskytuje velmi málo a jejím hlavním úkolem bylo uchránit své děti před bulvárem. I přes zářnou spisovatelskou kariéru jim věnovala maximum svého času, psala většinou po nocích a spánek si dopřávala pouze čtyři hodiny denně. V současné době dělí svůj čas mezi svůj dům a rodinu v San Franciscu a svůj druhý domov v Paříži. V téměř 74 letech stále píše.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

ZAKLADATEL & ŠÉFREDAKTOR