Vyrůstal v univerzitním kampusu, mohl se stát učitelem, dva roky strávil v armádě, nakonec ale nastoupil do BBC. Za 70 let své kariéry poznal David Attenborough všechny kouty Země. 8. května oslaví 95. narozeniny a na TV Spektrum je celý měsíc věnován dokumentům o přírodě a máte možnost vidět Attenboroughovy největší dokumenty.

Miliónům diváků před televizními přijímači David Attenborough zprostředkoval v dokumentárních sériích, jako byla Zázračná planeta nebo Modrá planeta, dovádění tučňáků v Antarktidě nebo krutý boj o přežití v Národním parku Serengeti. Připomeňme si, čím vším nás ohromuje.

Attenborough – Život v divočině si můžete pustit v sobotu 8. 5. v 16:00
Attenborough – Dobrodružný svět můžete sledovat v neděli 9. 5. v 16:00
Atteborough’s Journey  bude ke zhlédnutí v sobotu 15. 5. v 18:00
Attenborough’s Global Adventure vás pohltí v neděli 16. 5. v 18:00

  • Narodil se ve stejném roce jako anglická královna Alžběta II. A právě tato královna ho v roce 1985 pasovala na rytíře. Můžete ho tedy oslovovat Sire.
  • Attenborough vystudoval geologii, zoologii a později i sociální antropologii, ale má dalších 32 čestných titulů, víc než kdokoli jiný. Žádný neodmítl.
  • Je považován za jednoho z nejzcestovalejších lidí v historii. Jen během natáčení seriálu Život ptáků z roku 1998 letecky urazil 256 000 mil. Navštívil všechny kontinenty světa a v roce 2009, ve věku 83 let, se podíval i na severní pól.
  • I když natočil devět seriálů o životě na planetě Zemi, nepočítá se mezi milovníky zvířat. Sám říká, že je jimi spíš fascinován. Jako první mu vyrazil dech mlok, kterého objevil v osmi letech v rybníku v Leicesteru. Kdysi adoptoval ježka během natáčení v záchranné stanici. A přeci jen jedno zvíře opravdu nesnáší, a to krysy.
  • Je po něm pojmenováno nejméně jedenáct rostlin a zvířat: vyhynulí dinosauři, květena i stromy, dokonce krevety, pavouci, brouci a motýli (jako třeba uptychia attenboroughi) a masožravé rostliny (nepenthes attenboroughii).
  • Sir David spolu s bratry Richardem a Johnem vyrostli v kampusu University v Leicesteru, otec Frederick Attenborough tu byl ředitelem (1932-1951). Rodové jméno nese i nejvyšší budova kampusu. S univerzitou udržují dodnes kontakt: David Attenborough obdržel v roce 1970 čestný doktorát a v roce 1997 otevřel Attenboroughské arboretum.
  • Bratr Richard byl hercem. Můžete si ho pamatovat z Jurského parku, kde hrál Johna Hammonda, ředitele parku, nebo vánoční komedii Zázrak v New Yorku (1994), kde se stal Kris Kringlem, tedy Santa Clausem. Zemřel v roce 2014.
  • Jeho jméno nese britská výzkumná loď určená pro službu v Antarktidě a Arktidě. O jménu rozhodovala online veřejnost. Největší přízeň získal žertovný název Boaty McBoatface (Loďák McLoďovič). Nakonec ale ministerstvo pro vědu vybralo jméno ze čtvrtého místa. na první zkušební plavbu vyplula RSS Sir David Attenborough října 2020. A jméno Boaty McBoatfacenese jedna z tamních dálkově ovládaných miniponorek.
  • I když David Attenborough prý opravdu nerad píše e-maily, má účet na Instagramu s více než 6 milióny followers. Chce totiž mluvit o klimatické krizi a chce o ní mluvit s mladými lidmi. „Je to jejich svět, jejich zítřek.“

Dokumenty v květnu na TV Spektrum:

Ledová říše

Filmový štáb BBC zve diváky na speciální expedici do polárních krajů. Doprovodí je do úchvatných koutů světa, které obyčejný smrtelník na vlastní oči nikdy v životě zřejmě neuvidí. Seriál přinese na naše televizní obrazovky v kvalitě HD zmrzlou polární divočinu, kterou možná v této její podobě uvidíme naposledy. Globální oteplení ji totiž nezvratným způsobem mění a právě v této části světa ukazuje snad nejvýrazněji, jak ničivé síly dokáže rozpoutat. Původní komentář k tomuto televiznímu cyklu čte jeden z nejznámějších a nejuznávanějších tvůrců dokumentárních snímků o přírodě, Sir David Attenborough.

David Attenborough, FOTO: Distribuce TV Spektrum

David Attenborough: Afrika 

BBC nám ve svém mimořádně úspěšném seriálu předvádí Afriku tak, jak jsme ji ještě nikdy neviděli. Vydáme se na nádhernou cestu, poznáme pět překrásných afrických regionů a v nich nové příběhy, zvířecí druhy a místa, která pro nás dosud byla naprosto neznámá. Zúčastníme se unikátní expedice, která nás zavede do nejextrémnějších částí tohoto obrovského kontinentu, uvidíme úchvatnou divočinu a její neuvěřitelnou faunu a flóru. Procestujeme Afriku od krásného a poklidného pohoří Altas až po Mys Dobré naděje, od konžských džunglí až po rozbouřený Atlantický oceán. Uvidíme záběry horských hřebenů a zasněžených pustin, jaké nikdo nikdy dříve nenatočil. Celý ten nádherný svět nám seriál předvede zcela novým způsobem, budeme mít pocit, že se s živočišnou a rostlinnou říší Afriky setkáváme tváří v tvář. Neznámá místa a chování jejich zvířecích obyvatel budeme moci sledovat z dosud naprosto nevídaného úhlu pohledu.

David Attenborough, FOTO: Distribuce TV Spektrum

Sedm světů, jedna planeta        

Před mnoha miliony let roztrhaly gigantické síly zemskou kůru a vzniklo sedm světadílů; každý se svým svérázným, neopakovatelným klimatem, přírodním reliéfem a specifickou faunou.

Tento seriál nám ukáže pravou tvář jednotlivých světadílů, od pestrého ráje Jižní Ameriky až po spalující horko v Africe, přičemž se dozvíme i to, nakolik se dané přírodní podmínky podepsaly na životě tamějších obyvatel. Před očima nám budou defilovat zarážející, překvapivé příběhy a nádherná říše všeho živého. Těchto sedm světů na jedné planetě nám nabídne témata k vážnému přemýšlení, zatímco procestujeme planetu, o které jsme si mysleli, že ji dobře známe

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

ZAKLADATEL & ŠÉFREDAKTOR