Marvel Cinematic Universe je fenomén, který si získal miliony fanoušků po celém světě, za 23 filmů utržil astronomickou částku a za posledních deset let si vyžádal místo na žebříčku nejdiskutovanějších témat mezi filmovými nadšenci. 

S velkou silou přichází velká zodpovědnost, hlavně co se týče diskrétnosti všech, kteří se na přípravách, natáčení, postprodukci a následné propagaci podílejí, herců nevyjímaje. A právě ti musejí dodržovat přísná pravidla, jež jim zajistí práci u Marvel Studios. 

I samotný proces výběru herce do filmu je zdlouhavý a náročný. Pověřené osoby se snaží získat hodně hercových informací i z minulosti, z veřejných výstupů, osobních informací a vlastně všeho, co utváří hercovu image. A tím to nekončí. V případě, že je herec obsazen do role v některém z filmů od MCU, čeká ho přísná dieta, náročný trénink, či utajování scénáře.

Musí se chovat jako superhrdina i mimo plátno

I když se zrovna herci a herečky nepohybují před kamerou, musí jít příkladem pro mladší diváky. To znamená vyhýbání se konfliktům, návštěvy dětských pacientů v nemocnicích, charita a podobné skutky. Scarlett Johansson pomáhá lidem v zemích třetího světa, Mark Ruffalo podporuje indiánské rezervace a původní americké obyvatele, a Robert Downey Jr. přispívá nemocným dětem, přičemž jeho nejznámějším činem bylo darování ironmanské bionické ruky sedmiletému Alexovi.

Embed from Getty Images

Přísná dieta a trénink

Aby se mohli stát členem týmu Avengers, musí jako superhrdinové zachraňující svět i vypadat. Údajně je po hercích vyžadován dvouhodinový trénink denně, ve většině případů několikafázový. „V posilovně jsem i zvracel. Bylo to brutální, fakt brutální,“ prozradil Chris Evans, který do svého plánu mimo těžkých vah zařadil také gymnastiku. Trénink je brán velmi vážně a v případě, že herec jednu návštěvu posilovny vynechá, přijde mu upozornění. Scarlett Johansson nechala nakouknout do jednoduchého jídelníčku, který je sestaven převážně z ovesných vloček, brokolice a ve vodě vařených kuřecích prsou.

Žádné kreativní připomínky k filmu a postavě

Toto pravidlo se může jevit jako naprosto normální, ale prakticky při natáčení jakéhokoli filmu mají herci možnost trošku „kecat“ režisérovi pod ruce a do určité míry ovlivňovat vývoj filmu. To ale neplatí v MCU. Herci a herečky musí přijmout, že nad svou postavou nemají žádnou kreativní kontrolu mimo svůj vlastní herecký výkon. Konkrétně se jedná například o původního představitele Hulka, Edwarda Nortona, který byl propuštěn kvůli kreativním rozdílům a rozporům mezi ním a prezidentem Marvel Studios, Kevinem Feigem.

Přísné střežení scénáře

Kdo z Vás se nemohl dočkat, až konečně uvidí Avengers: Endgame a zjistí, jak to bude s osudy oblíbených hrdinů? A kdo z Vás, pokud by znal někoho, kdo ve zmíněném snímku hraje, by se snažil z herce vytáhnout důležité informace ze scénáře? Možná patříte mezi ty, kteří se rádi nechají překvapit až v kině, ale buďme upřímní, většina z nás by neodolala. Představitelka Scarlet Witch, Elizabeth Olsen, prozradila, že jediní způsob, jak si celý scénář přečíst, je zavření do střežené místnosti bez oken, kam mohli herci vstoupit sami, bez telefonů a pouze jednou. Při přípravách na Avengers: Infinty War byly hercům rozdány falešné scénáře, jako například Tom Holland, který se o své „smrti“ dozvěděl pár hodin před natáčením.

Embed from Getty Images

Musí být připraveni na „přetáčky“ a nesmí odmítnout objevení se v jiném filmu od MCU

Takzvané „přetáčky“ znamená přetočení již natočené scény, či natočení scény nové, která je důležitá pro logičnost a kontinuitu filmu. „Reshoots“ se ve filmovém světě objevují velmi často, ale u Marvelu jsou brány velmi vážně. Všichni vyzvaní se musí dostavit i v případě, že pracují na jiném projektu nebo jsou jinak zaneprázdnění. Součástí smlouvy je i zákaz odmítnutí objevení se v některém z jiných filmů MCU, do kterého hercova postava „nepatří“ – například Chris Evans a jeho Kapitán Amerika ve filmech Thor: Temný svět a Spider-Man: Homecoming. 

Nesmí dělat nic nebezpečného

Někteří herci sami zvládají nebezpečné kousky a nepotřebují kaskadéra, ale v případě MCU je tato metoda vyloučená. Zda je kousek pro herce nebezpečný, rozhodují vysoce postavení lidé, proti kterým herci nemají šanci. „Dělal jsem všechno, co jsem mohl, ale některé věci prostě legálně dělat nemůžu,“ řekl představitel Spider-Mana a bývalý gymnasta, Tom Holland. Toto pravidlo se ale vztahuje i na hercův a hereččin osobní život. Marvel se snaží své hvězdy chránit, hlavně pokud mají podepsanou smlouvu na více filmů.

Musí se účastnit propagace filmu a zboží

„Press tour“ možná vypadá jako zábava, herci cestují po celém světě, užívají si luxusních večírků, premiér a ostatních událostí. Do toho ale musí odpovídat někdy „stupidním“ otázkám novinářů, vypořádávat se s časovým posunem a neustále se stěhovat z hotelu do hotelu. Do toho musí být vždy k dispozici při výrobě videoher, postaviček, oblečení, apod. Herci a herečky pracující pro Marvel musí přijmout fakt, že „prodávají“ svůj vzhled a kdykoli bude potřeba, musí ochotně spolupracovat s prodejci propagačních materiálů. Konglomerátu Disney utrží spotřebitelské zboží několik miliard ročně, proto ho bere velmi vážně.

Nesmí hrát v žádném film od DC Comics

Rivalita mezi dvěma vesmíry, která by se dala přirovnat k Pepsi a Coca-Cole, neutichá, takže zákaz hraní u konkurence je pochopitelný. Dle slov Chrise Hemswortha z australského Supernova Comic-Conu 2017 je pro herce dokonce ilegální objevit se v nějakém snímku od DC. Jak ale víme, někteří mají na svém kontě filmy pod hlavičkou obou společností, například Ben Affleck, Ryan Reynolds, Idris Elba, Chris Evans, nebo Natalie Portman. Taková situace ale nastane pouze, pokud herec s jedním studiem již rozvázal smlouvu.

Embed from Getty Images
-reklama-